Saturday, April 20g-point.gr

ΠΑΟΚ-Στρασμπούρ 79-80: Ήττα στις λεπτομέρειες

Η Στρασμπούρ έκανε 2/2, αφού μετά την νίκη με 105-78 στην Γαλλία, πήρε νικηφόρο αποτέλεσμα και στην Θεσσαλονίκη, επικρατώντας εκτός έδρας του ΠΑΟΚ με 80-79 και πέρασε στην επόμενη φάση του BCL.

Η Στρασμπούρ ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-15). Παρότι ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά του δεύτερο δεκαλέπτου μάζεψε την διαφορά, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-34).

Oi “ασπρόμαυροι” ήταν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 23-15, προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-52). Παρότι ο ΠΑΟΚ είχε τον πρώτο λόγο και στην τέταρτη περίοδο, η Στρασμπούρ βρήκε απαντήσεις και η αναμέτρηση έγινε θρίλερ. Ο Ρόμπερτσον σκόραρε ένα δίποντο, κάνοντας το 80-78, με τον ΝτιΛέο να μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ μετά από δικό του τρίποντο, να εκτελεί νέο, να κερδίζει τρεις βολές, να βάζει μία, αλλά δεν ήταν αρκετή. Η Στρασμπούρ νίκησε τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας με 80-79 και έκανε το 2/2 στην σειρά, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του BCL. Ιδιαίτερα, ο  Ιταλός ρέφερι, Αντόνιο Κόντε, 4’32” πριν την λήξη της αναμέτρησης ένιωσε ένα τράβηγμα στην γάμπα του δεξιού του ποδιού και του δόθηκαν οι πρώτες βοήθειες.

Δεκάλεπτα: 15-23, 34-37, 57-52, 79-80
Ξεχώρισαν: Από την Στρασμπούρ διακρίθηκαν οι Ρόμπερσον και Μπόχατσικ με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα.
Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Γιάνκοβιτς και Ρίβερς με 11 και 10 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 28.6% του ΠΑΟΚ στα τρίποντα, με την Στρασμπούρ να έχει 41.4%.