Thursday, April 18g-point.gr

ΠΑΟΚ: Το έκανε δύσκολο, αλλά παραμένει κορυφή!

Χωρίς να πιάσουν καλή απόδοση ειδικά στο δεύτερο ημίχρον, οι Θεσσαλονικείς σε ένα χρονικό σημείο που δεν απειλούσε στο παραμικρό, βρήκε δύο τέρματα στο 63’ και στο 66’, αρχικά με το αυτογκόλ του Μαρινάκη από την πίεση του Πρίγιοβιτς και τη σέντρα του Λημνιού, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Άκπομ πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Σάκχοφ στο δοκάρι.

Η ομάδα του Δέλλα δεν παράτησε το παιχνίδι, μείωσε στο 71’ με τον Καμαρά, αλλά μέχρι εκεί. Ο αγχωμένος ΠΑΟΚ χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία τελικά κράτησε το υπέρ του σκορ και έτσι θα πάει στη διακοπή του πρωταθλήματος στην 1η θέση στο +2 από τον Ατρόμητο και σίγουρα στο +7 από την ΑΕΚ που έχει πίσω.

inner
Ο ΠΑΟΚ χωρίς χρονοτριβές πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και άρχισε να κυκλοφορεί την μπάλα έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού, αλλά η πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων δεν άφηνε τους γηπεδούχους να δημιουργήσουν την κλασική ευκαιρία προς την εστία του Κυριακίδη.

Αυτό, βέβαια, μέχρι το 16’. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο ΠΑΟΚ δημιούργησε την πρώτη του κλασική ευκαιρία με τον Πέλκα, όταν μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων πήρε την καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι από σέντρα του Μπίσεσβαρ, αλλά ο Κυριακίδης είχε εκπληκτική αντίδραση και στην ευθεία του σώματός του απέκρουσε σε κόρνερ.

inner

Πέρα όμως από τη φάση αυτή, ο «Δικέφαλος» είχε πρόβλημα στη σταθερή δημιουργία και παραγωγή φάσεων, δείχνοντας ότι γενικότερα αυτή δεν είναι η καλύτερη περίοδος για την ομάδα του Λουτσέσκου. Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ αυτό που κατάφερε ήταν στο 28’ να έχει άλλη μία στιγμή με κεφαλιά του Πέλκα να περνά άουτ και στο 36’ ένα σουτ του Σάκχοφ να στέλνει την μπάλα άουτ.

Διάβασε  Περισσότεροι από 1.000 οπαδοί της Κλαμπ Μπριζ θα βρεθούν στην Τούμπα για τη ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ

Ενώ θα περίμενε κανείς στο δεύτερο ημίχρονο από τους γηπεδούχους να πιέσουν ακόμα περισσότερο και να αυξήσουν τον ρυθμό, αυτό δεν έγινε. Με εξαίρεση ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μπίσεσβαρ στο 50’ που σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτυών, η συνολική ανασταλτική λειτουργία του Παναιτωλικού έπαιρνε άριστα και δεν άφηνε κανέναν από τους μεσοεπιθετικούς να φανούν απειλητικοί.

inner

Είναι, όμως, τέτοια η ποιότητα του ΠΑΟΚ που αρκούσε μια στιγμή για να ανοίξει τον δρόμο προς το τρίποντο. Στο 63’ ο Λημνιός έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Πρίγιοβιτς στην εναέρια μονομαχία με τον Μαρινάκη τον ανάγκασε σε λάθος και άθελά του, ο δεξιός οπισθοφύλακας των «καναρινιών» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το σοκ του Παναιτωλικού ήταν εμφανές και οι παίκτες του Λουτσέσκου μύρισαν… αίμα! Τρία λεπτά αργότερα, από εκτέλεση κόρνερ, ο Σάκχοφ έκανε το δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Κυριακίδη να αποκρούσει στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και ο Άκπομ που πήρε το ριμπάουντ δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 2-0 στην ανυπεράσπιστη εστία.

inner

Θα περίμενε κανείς ότι ο Παναιτωλικός όντας απογοητευμένος από την εξέλιξη του αγώνα, να τον παρατούσε, αλλά αυτό δεν έγινε και αυτό γιατί ο ΠΑΟΚ με την αναιμική του εμφάνιση του έδωσε το δικαίωμα να ξαναμπεί στο ματς, μόλις πέντε λεπτά μετά το τέρμα του Άκπομ.

Ο Μάζουρεκ στο 71’ έκανε την κεφαλιά-πάσα στον Καμαρά και αυτός ανάμεσα σε Κρέσπο και Κίτσιου τέλειωσε τη φάση με αριστερό σουτ, μειώνοντας σε 2-1 και βάζοντας ταυτόχρονα τον ΠΑΟΚ στο άγχος.

Παρ’ όλα αυτά, μέχρι το 90’ οι γηπεδούχοι δεν κινδύνευσαν. Λίγο ότι έριξαν το βάρος τους στην άμυνα, λίγο ότι και ο Παναιτωλικός δεν είχε πολλές ποιοτικές λύσεις μεσοεπιθετικά λόγω και των αρκετών απουσιών, το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον ΠΑΟΚ έστω και με άγχος να παίρνει τη νίκη.