Friday, April 26g-point.gr

ΠΑΟΚ:Τραγική εμφάνιση με ρεκόρ… λαθών οδήγησε στον αποκλεισμό από το Final-8

Παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε δυναμικά ο ΠΑΟΚ mateco στο παιχνίδι με το Περιστέρι, εντούτοις δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με σκορ 77-64, κάτι που σηματοδοτεί και τον αποκλεισμό από το Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν καλοί στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο η απόδοσή τους δεν ήταν αυτή που έπρεπε στη συνέχεια, ώστε να κρατήσουν τη διαφορά και να πάρουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

«Κλειστό» παιχνίδι με το καλησπέρα

Ο Άρης Λυκογιάννης επέλεξε τους Φράνκε, Ράιλι, Σαλούστρο, Μαργαρίτη και Ρένφρο ως την αρχική πεντάδα του κρίσιμου αγώνα.

Αρκετά «κλειστό» φάνηκε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν καλάθι για 1.5 λεπτό. Ο Τζέιλεν Ράιλι ήταν εκείνος που πέτυχε το πρώτο τρίποντο του αγώνα, με τον Αμερικανό να κάνει 3/3 εύστοχες προσπάθειες.

Ο Δικέφαλος κατόρθωσε να πάρει διαφορά οκτώ πόντων (5-13), αλλά η ευστοχία του Μωραϊτη, όχι μόνο μείωσε τη διαφορά για τον Περιστέρι, αλλά πέρασε και μπροστά. Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δύο πόντων με buzzer beater στο τελευταίο δευτερόλεπτο για το 17-15.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε το Περιστέρι στη δεύτερο περίοδο, φτάνοντας μάλιστα στο +9 στα μισά του δεκαλέπτου (26-17). Με το πόδι στο γκάζι συνέχισε ο ΠΑΟΚ mateco, καθώς έτρεξε ένα επιμέρους σερί 0-5 χάρη στους Μαργαρίτη και Ρένφρο, αναγκάζοντας τον Βασίλη Σπανούλη να πάρει τάιμ άουτ.

Η διαφορά του Περιστερίου ανέβηκε ξανά στους οκτώ πόντους (30-22), καθώς ο Δικέφαλος δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα του αντιπάλου και να ευστοχήσει. Η επιθετική δυστοκία των «ασπρόμαυρων» οδήγησε στο 38-29 του πρώτου ημιχρόνου.

Αξιοσημείωτοι είναι οι αριθμοί του Ράιλι από το πρώτο ημίχρονο. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 0/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα και τέσσερα λάθη, ενώ «φορτώθηκε» τρία φάουλ σε 16 αγωνιστικά λεπτά.

Διάβασε  Ο Ραζβάν Λουτσέσκου αποφάσισε να παραθέσει δείπνο στους παίκτες του ΠΑΟΚ, σε μια κίνηση συσπείρωσης ενόψει του ντέρμπι με την ΑΕΚ

Ο Δικέφαλος προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά, μετά την ανάπαυλα, ωστόσο δεν βρήκε επιθετικά τις λύσεις που χρειαζόταν. Τόσο ο Φράνκε, όσο και ο Χαντς δεν έδωσαν επιθετικά τα καλάθια που χρειαζόταν ο ΠΑΟΚ, ώστε να ανακάμψει στο αγώνα.

Η ομάδα του Λυκογιάννη έμεινε πίσω στο σκορ και προσπάθησε να κυνηγήσει το Περιστέρι, ωστόσο το +10  των τυπικά γηπεδούχων δεν άφηνε πολλά περιθώρια. Το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν στο 53-43.

Παρά το γεγονός ότι η διαφορά στους πόντους των δύο ομάδων δεν ήταν μεγάλη και μπορούσε να ανατραπεί, εντούτοις ο Δικέφαλος δεν φάνηκε ότι είχε τη διάθεση και την ικανότητα να το κάνει.

Έτσι και στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ ήταν κατώτερος των περιστάσεων και δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα και τον αποκλεισμό από το Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 77-64 και τους «ασπρόμαυρους» να έχουν κάνει ρεκόρ λαθών με 16 συνολικά στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 38-29, 53-43, 77-64