Thursday, April 25g-point.gr

ΠΑΟΚ-Τσβόλε 2-2 (video)

Η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα εκμεταλλεύτηκε τις λίγες φάσεις που της παρουσιάστηκαν και σκόραρε δις με τον Σφιντέρσκι (1’, 31’) αλλά πίσω δέχθηκε πολλές φάσεις και δύο τέρματα, μένοντας στο 2-2 με την Τσβόλε!

Πολλά τα κενά στην ασπρόμαυρη άμυνα τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο «δικέφαλος του βορρά» έπαιξε για ένα εικοσάλεπτο με δέκα παίκτες καθώς ο Πέδρο Ενρίκε αποβλήθηκε σε μια αψιμαχία που είχε.

Εξαιρετική εικόνα από τον Σφιντέρσκι, που μέσα στο… κουτί το έχει, ενώ θετικότατοι ήταν οι Τσιγγάρας, Ζαμπά, Αουγκούστο, Κάτσε και Πασχαλάκης.

Ο Ζίφκοβιτς βρέθηκε κάτω από τα δοκάρια, με τους Μιχάι, Κρέσπο, Χατζηϊσαΐα, Γιαννούλη στην τετράδα της άμυνας. Τσιγγάρας και Μίσιτς τα δύο χαφ, με τους Ζαμπά και Στοχ στα άκρα. Ο Μπίσεσβαρ είχε ρόλο περιφερειακού επιθετικού, με τον Σφιντέρσκι να αποτελεί την… αιχμή του δόρατος.

Το ματς

Γκολ από τα… αποδυτήρια για τον ΠΑΟΚ, με τον Μπίσεσβαρ να τροφοδοτεί τον Σφιντέρσκι ο οποίος πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και σκόραρε σε κενή εστία 1-0. Αυτό το τέρμα έδειξε να… ξυπνάει τους Ολλανδούς, οι οποίοι παρά την πίεση του ΠΑΟΚ κατάφερναν να κρατάνε την κατοχή της μπάλας και να αρχίζουν να δημιουργούν. Η ομάδα του Φερέιρα έδειξε ορισμένα αμυντικά κενά και κυρίως στην αριστερή πλευρά, με τους Γιαννούλη και Χατζηϊσαΐα να έχουν προβλήματα με τους αντιπάλους τους.

Σιγά σιγά η Τσβόλε άρχιζε να ανεβάζει στροφές και να φτιάχνει φάσεις, με τον Κρούι να μην βρίσκει στόχο από πλεονεκτική θέση (11’), ενώ ο Ζίφκοβιτς αντέδρασε σωστά στο φάουλ του Λέμανς (23’). Εν τέλει, ο ΠΑΟΚ στην δεύτερη ουσιαστική του φάση στο ματς σκόραρε ξανά και πάλι με τον Σφιντέρσκι στο 31ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Ζαμπά από νέο λάθος των Ολλανδών. Η αντίδραση της Τσβόλε ήταν άμεση, πάντως, καθώς ένα πεντάλεπτο αργότερα ο Γκουστάβο έκανε ωραία σέντρα και ο αμαρκάριστος Γιένσεν με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Ζίφκοβιτς για το 2-1. Το ημίχρονο βρήκε τον Φερέιρα να κάνει δύο αλλαγές, βγάζοντας τους Σφιντέρσκι και Μπίσεβαρ και πέρασε τους Γαϊτανίδη, Λάμπρου στον αγωνιστικό χώρο.

Διάβασε  Οριστικό: Στις 19 Μαΐου τελειώνει το πρωτάθλημα

Δέκα από τους έντεκα παίκτες διαφορετικοί στο δεύτερο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ. Ο Πασχαλάκης στην υπεράσπιστη της εστίας, με τους Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα και Σοάρες στην άμυνα. Αουγκούστο και Κάτσε στον άξονα, με τους Λημνιό και Λάμπρου στα δύο άκρα. Πέλκας και Άκπομ το δίδυμο στην επίθεση. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν φουλ ισορροπημένο, με τα πολλά λάθη από τις δύο ομάδες να κυριαρχούν και να μην επιτρέπουν στους 22 ποδοσφαιριστές να αποκτήσουν ρυθμό.

Το πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου μέρους πέρασε… απαρατήρητο, ωστόσο στη συνέχεια η Τσβόλε άρχισε να ανεβαίνει στο γήπεδο και να φτιάχνει φάσεις. Από το πουθενά τα αίματα άναψαν και ο Ενρίκε αποβλήθηκε χωρίς να είναι ξεκάθαρος ο λόγος, με τον Πασχαλάκη να επεμβαίνει όποτε χρειάζεται και να κρατάει το προβάδισμα της ομάδας του! Ωστόσο, δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και στο 82ο λεπτό, με τον Τάι να τον νικάει από το σημείο του πέναλτι για το τελικό 2-2.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίφκοβιτς (46’ Πασχαλάκης), Μιχάι (46’ Μάτος), Κρέσπο (46’ Ίνγκασον), Χατζηϊσαΐας (46’ Βαρέλα), Γιαννούλης (46’ Σοάρες), Μίσιτς (46’ Κάτσε), Τσιγγάρας (46’ Αουγκούστο), Ζαμπά (46’ Πέλκας), Στοχ (46’ Λημνιός), Μπίσεσβαρ (37’ Λάμπρου – 62’ Ενρίκε), Σφιντέρσκι (33’ Γαϊτανίδης – 46’ Άκπομ).