Thursday, March 28g-point.gr

ΠΑΟΚάρα είμαι χάλια, βλέπω έναν αετό με οκτώ κεφάλια…και πρόκριση στους «8»!(VIDEO)

Αφού άντεξε την ασφυκτική πίεση του πρώτου 20λέπτου, ο Δικέφαλος όχι μόνο προκρίθηκε αλλά με τις δύο νίκες του επί της Γάνδης ενίσχυσε τοσο τη δική του θέση στην ευρωπαϊκή βαθμολογία, όσο και της Ελλάδας! Κάτι που δίνει προοπτικές για τη συμμετοχή περισσότερων ομάδων της χώρας μας στους ευρωπαϊκούς θεσμούς!

Με γκολ των Κρέσπο (20′) και Ντόουγκλας (77′) ο Ραζβάν Λουτσέσκου κι οι ποδοσφαιριστές του έγραψαν ιστορία, επικρατώντας της Γάνδης 2-1 (40′ Ντεπουάτρ) και προκρίθηκαν στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Europa Conference League!
Ουσιαστικός και «διαβασμένος» ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πετύχει ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και να εξουθενώσει τους Bέλγους μέσα στη δική τους έδρα με ψυχολογικά αποθέματα και άριστη διαχείριση του παιχνιδιού.
Με επιθετικό πνεύμα και γρήγορο ρυθμό η γηπεδούχος Γάνδη πίεσε στο πρώτο 15λεπτο τον ΠΑΟΚ και δημιούργησε ήδη σε αυτό το διάστημα, δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.
Η πρώτη έγινε μόλις στο 6′ όταν από διαγώνιο σουτ του Τισουντάλι η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Έλληνα γκολκίπερ.
Δύο λεπτά αργότερα ένα σουτ Τισουντάλι, μετά από πάσα του Σάμουάζ πέρασε και αυτό άουτ. Ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να πάρει προβάδισμα με γκολ του Κρέσπο με κοντινό σουτ, στο 20′ σε μία φάση γενικής σύγχυσης στην άμυνα των Βέλγων όπου δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν οι γηπεδούχοι την μπάλα μετά από κόρνερ του Μουργκ.
Μετά το γκολ αυτό η Γάνδη αύξησε την επιθετικότητα της πίεσε τον ΠΑΟΚ δημιούργησε ένα πλήθος φάσεων στην περιοχή του Πασχαλάκη και τελικά ισοφάρισε στο 40′ με τον Ντεπουάτρ με κεφαλιά, μετά από ενέργειες και σέντρα του Σάμουάζ προς τον σκόρερ ο οποίος λίγα λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ στην εστία του Πασχαλάκη.
Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο ΠΑΟΚ έκανε μία αλλαγή στο κέντρο της άμυνας όπου αντί του Κρέσπο πέρασε ο Μιχάι και στο 47′ ο Σάμουαζ έχασε την πρώτη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου σουτάροντας από πλεονεκτική θέση άστοχα πάνω από την εστία του Δικεφάλου.
Σύντομα έχασε και ο ΠΑΟΚ μοναδική ευκαιρία με τον Τσούμπα Ακπομ ο οποίος στο 48′ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά σούταρε άστοχα στην βελγική εστία.
Στο 50′ ο Κενυάτης Οκούμου κέρδισε κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά ο Πασχαλάκης σε πολύ καλή θέση μπλόκαρε σταθερά.
Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να διαπράττει λάθη στην μεσαία και αμυντική γραμμή δίνοντας χώρο και δυνατότητα στους γηπεδούχους να τον πιέζουν και με συνέπεια να βομβαρδιζεται η εστία του Πασχαλάκη από τις προσπάθειες των παικτών της Γάνδης.
Ο ΠΑΟΚ αφού αντιπαρήλθε την πίεση των Βέλγων και άρχισε να πειθαρχεί και να ηρεμεί το παιχνίδι του, στο 77′ βρήκε δεύτερο γκολ με υπέροχο αριστερό σουτ του Ντάγκλας Αουγκούστο στην γωνία, μετά από ασίστ του Βιερίνια.
Σταδιακά και μέχρι τη λήξη ο ΠΑΟΚ κράτησε τον έλεγχο με το υπέρ αυτού σκορ, που δίνει μία πανηγυρική και ενθουσιώδη πρόκριση στην ελληνική ομάδα και βαθμούς στο ελληνικό ποδόσφαιρο με αυτήν την δεύτερη μεγάλη νίκη επί της Γάνδης.
Γκολ: 20′ Κρέσπο (ΠΑΟΚ), 40′ Ντεπουάτρ (Γάνδη), 77′ Αουγκούστοκάρτες)
Κίτρινες κάρτες: Οφόε, Ογιούσου – Τσόλακ
Γάνδη (Χάιν Βανχάζενμπουργκ): Ρεφ, Οκούμου, Ενγκαντό, Τορουναρίγκα, Κάστρο Μόντες (85′ Όλσεν), Κουμς, Ογιούσου, Σαμουάζ (85′ Νούριο), Οφόε (82′ Χιουλσάγκερ), Τισουντάλι (82′ Μπεζούς), Ντεπουάτρ.
ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο (46′ Μιχάι), Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας, Σβαμπ (85′ Μιτρίτσα), Μουργκ (70′ Τέιλορ), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (57′ Σίντκλεϊ), Άκπομ (86′ Τσόλακ).

Διάβασε  Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος οι γυναίκες του ΠΑΟΚ με τεσσάρα επί του Άρη