Thursday, March 28g-point.gr

Παραπέμπεται ο διαιτητής για τα 2 λάθη του στο ντέρμπι Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού

Όχι για ένα, αλλά για δύο σοβαρά λάθη παραπέμπεται σύμφωνα με πληροφορίες του SDNA ο διαιτητής Ευαγγέλου για το ντέρμπι Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού, καθώς ο παρατηρητής του χρεώνει κι εκείνο που δεν έδωσε στον Δώνη.

Tο «αιώνιο» ντέρμπι στο «Καραϊσκάκη» δεν ανέδειξε νικητή, καθώς ο Παναθηναϊκός παρ’ ό,τι με δέκα παίκτες, ισοφάρισε στο 87ο λεπτό με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μουνιέ. Μία φάση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των “ερυθρολεύκων”, καθώς το φάουλ του Ένχελς στον Ινσούα έγινε έξω από την περιοχή.

Βέβαια αυτό δεν ήταν το μοναδικό σοβαρό λάθος του Αθηναίου διαιτητή στο χθεσινό παιχνίδι. Μπορεί νωρίτερα (60′) να είχε δώσει σωστά πέναλτι και κόκκινη στο τράβηγμα του Οικονόμου στον Ανσαριφάρντ (υπάρχει παρατεταμένο τράβηγμα και η παράβαση δίνεται εκεί που ολοκληρώνεται σύμφωνα με τον κανονισμό, ενώ από τη στιγμή που δεν πάει για μπάλα έπρεπε να αποβληθεί), ωστόσο προηγουμένως δεν είχε δώσει άλλο πέναλτι υπέρ των «πρασίνων» κι ενώ μάλιστα το ματς ήταν στο 0-0.

Συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό, όταν ο Ρομαό… γκρεμίζει τον Δώνη τραβώντας τον από τη φανέλα εντός περιοχής, αλλά ο Ευαγγέλου συνέχισε κανονικά το παιχνίδι. Από εκεί και πέρα είχε και άλλα λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο του αγώνα με κάποιες κάρτες που δεν έβγαλε κυρίως στους γηπεδούχους, με τη μοναδική μάλιστα να είναι στη φάση του πέναλτι στον Ένχελς, έναντι τριών κίτρινων και μίας κόκκινης στο Τριφύλλι.

Αυτό σημαίνει ότι ο Ευαγγέλου -δεδομένα- θα μείνει για αρκετό καιρό στο «ψυγείο», αφού ο βαθμός του από τον παρατηρητή Σταύρο Φλώτσιο θα είναι πολύ χαμηλός. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα οι δύο βοηθοί Καμπούρης και Καρατζίκας.