Thursday, March 28g-point.gr

Πάτησε τον Ολυμπιακό και προβάρει το στέμμα του πρωταθλητή ο ΠΑΟΚ!(VIDEO)

Ένας πεινασμένος για πρωτάθλημα Δικέφαλος του Βορρά, «κατασπάραξε» τον Ολυμπιακό με 3-1 και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στην κατάκτηση του 3ου του τίτλου και του πρώτου από το 1985. Ο αρχηγός Βιεϊρίνια στο 3’ έριξε το πρώτο πυρ, για ν’ ακολουθήσει γκολ του Μπίσεσβαρ στο 20ο λεπτό και το κερασάκι στην τούρτα από τον εξαιρετικό για ένα ακόμα παιχνίδι Άκπομ για το 3-0 (83′). Ο Ποντένσε στο 88’ μείωσε σε 3-1.

Ο Μαρτίνς πήρε το ρίσκο να μην ρίξει Καμαρά από την αρχή και να βάλει τον Νάτχο, όμως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τραγική μετάβαση από την επίθεση στην άμυνα, με αποτέλεσμα στο πρώτο γκολ να κάνει κούρσα ανενόχλητος ο Βιεϊρίνια (ο Ποντένσε δεν τον ακολούθησε καν), ενώ στο 2ο γκολ, οι «ερυθρόλευκοι» κοιτούσαν απλώς τον συνδυασμό του ΠΑΟΚ για το 2-0, σαν σε προπόνηση. Ούτε η είσοδος του Καμαρά στην επανάληψη, μπόρεσε να προσφέρει κάτι για τον Ολυμπιακό, που είδε τον Φορτούνη ν’ αποχωρεί με πρόβλημα στον αστράγαλο.

Ο Σα ήταν ο μόνος που θα μπορούσε να ξεχωρίσει κανείς, αφού με τρεις-τέσσερις επεμβάσεις κράτησε το σκορ σε λογικό πλαίσιο στο πρώτο μέρος, όπου ο Σάκχοφ σημάδεψε το δοκάρι στο 29’. Μικροεντάσεις στο τέλος, δίχως να ξεφύγει εντελώς η κατάσταση και με τους φίλους του ΠΑΟΚ να τραγουδούν εκστασιασμένοι στο φινάλε «Σήκωσε το, το γαμ…νο, δεν μπορώ να περιμένω».

Διάβασε  Το μήνυμα της ΠΑΕ για Σαββίδη: «Χρόνια πολλά στον άνθρωπο που μεταμόρφωσε τον ΠΑΟΚ»