Wednesday, April 24g-point.gr

Πέρασε «αέρας» από Χαλκίδα ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε άνετα την Κύμη στη Χαλκίδα 90-73 για τη 18η αγωνιστική της Basket League και ανέβηκε μόνος του στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, μετά την ήττα του Περιστερίου στη Λήμνο, διεκδικώντας την τρίτη θέση από ΑΕΚ και Προμηθέα.

Αντίθετα, ο Ευβοιώτες έμειναν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας με 4-14 και εξακολουθούν να βρίσκονται σε άμεσο κίνδυνο.

Ο «Δικέφαλος» έκανε δύο φορές 6-0 σερί στη δεύτερη περίοδο και έφτασαν στο +12, όμως το 15-0 σερί στην τρίτη τον έφερε στο +21 και η «σεμνή τελετή» ολοκληρώθηκε.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ο Χρυσικόουλος με 29 πόντους και τον «σιγόνταραν» οι Τζέφερσον με 14, Τέπιτς με 12 και Χάτσερ με 11 πόντους. Γιο τους γηπεδούχους, διασώθηκαν Ντε Κουάν με 20 και Σαγκς με 18 πόντους.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον «Δικέφαλο» να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα σταθερά και να προηγείται +3 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ βρήκε τις συνεχείς λύσεις με τον Χρυσικόπουλο και έπαιξε καλή άμυνα, αποκτώντας μία διψήφια διαφορά, οπότε το +4 μετατράπηκε σε +12 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με τη συμπαράσταση στην περιφέρεια από τον Χάτσερ.

Στην τρίτη περίοδο, ο «Δικέφαλος» κυριάρχησε σε όλες τις πλευρές του «Τάσος Καμπούρης» και έκανε ένα σερί 15-0, φτάνοντας στο +21 και στο +25 με διάφορα επιμέρους σκορ. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου βρήκε τις λύσεις και από τους Τέπιτς και Τζέφερσον και φτάσαμε στο +29 στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Κύμη να μαζεύει τη διαφορά με τα συνεχόμενα τρίποντα στο -13, όμως αυτή ξαναπήγε στο τελικό +17.

Διάβασε  Συλλήψεις χούλιγκαν για τη δολοφονία στου Ρέντη – Ολονύχτια επιχείρηση της ΕΛ.ΑΣ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 34-46, 41-72, 73-90

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Μαραγκός, Σαγκς 18, Ουάσινγκτον 10 (1), Λιούις 20 (3), Ουίλιαμς 6 (2), Πουλιανίτης 6, Τσιάρας, Μητσιμπόνας, Χόρτον 5, Καρινιάουσκας 5

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 29 (3), Κόνιαρης 5 (1), Τέπιτς 12 (1), Γκος 6 (1), Τζέφερσον 14, Ζάρας, Μαργαρίτης 8, Τσόχλας, Σχίζας 1, Γκάρετ 4, Χάτσερ 11 (1)