Friday, April 26g-point.gr

Quiz: Πόσα χρόνια έχει να βάλει γκολ η ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη

Πέρα από τον Ολυμπιακό, η ΑΕΚ θα έχει απόψε (4/2, 19:30) αντίπαλο και την αναποτελεσματικότητα που χαρακτηρίζει τις προσπάθειες της τα τελευταία χρόνια για ένα θετικό αποτέλεσμα στον Πειραιά, σε αγώνα πρωταθλήματος. Πέρασαν οχτώ χρόνια από την τελευταία φορά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ‘Ενωση έχει να βρει δίχτυα σε βάρος του Ολυμπιακού σε αγώνα πρωταθλήματος στο Καραϊσκάκη από το 2010. Τότε για τα playoffs της Super League, ο Ολυμπιακός είχε νικήσει 2-1, με τον Ράφικ Τζιμπούρ να σκοράρει για λογαριασμό της ΑΕΚ.

Ήταν το 21ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Παντελής Καφές βούτηξε στην περιοχή του Νικοπολίδη (δεν υπήρξε καν επαφή με τον Ζεβλάκοφ) και ο διαιτητής Τριτσώνης υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Ο Τζιμπούρ ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε το γκολ του Μέλμπεργκ, με το οποίο προηγήθηκε ο Ολυμπιακός στο 10ο λεπτό -κι ενώ είχαν προηγηθεί δύο δοκάρια για τους ερυθρόλευκους με τον Όσκαρ (6′) και τον Λούα Λούα (7’). Τελικά, η ομάδα του Μπόζινταρ Μπάντοβιτς πήρε τη νίκη με σκορ 2-1, χάρη σε κεφαλιά-γκολ του Μαρέσκα στο 43ο λεπτό.

Το θέμα δεν είναι μόνο ότι ο Ολυμπιακός δεν έχει δεχθεί γκολ από την ΑΕΚ στα 5 ντέρμπι πρωταθλήματος, που ακολούθησαν στο Καραϊσκάκη, αλλά ότι σκόραρε σε αυτά τα παιχνίδια 18 φορές (3,6 γκολ κατά μέσο όρο)! Μια φορά της έβαλε 2, δύο φορές την φιλοδώρησε με 3 τέρματα, τέσσερα της έβαλε μόλις επέστρεψε από τη Β’ Εθνική και τον Μάρτη του 2011 ισοφάρισε τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του σε βάρος της με το εκκωφαντικό 6-0.

Στα τελευταία 11 ματς πρωταθλήματος στο Φάληρο, δεν υπάρχει ισοπαλία. Τελευταία φορά που δεν αναδείχθηκε νικητής ήταν τον Μάρτιο του 2005, σε κεκλεισμένων των θυρών παιχνίδι. Ο Γιάννης Οκκάς είχε ανοίξει το σκορ για τον Ολυμπιακό και ο Κώστας Κατσουράνης είχε διαμορφώσει το τελικό 1-1, με πέναλτι στο 73′. Εκείνης της ισοπαλίας ακολούθησαν 11 παιχνίδια, στα οποία ο Ολυμπιακός έκανε 10 (!) νίκες και η ΑΕΚ μόλις μία: Τον Ιανουάριο του 2010, εμ δύο γκολ του “υδραυλικού” Νάτσο Σκόκο, επικράτησε 1-2, παρότι ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί 1-0 με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο.

Διάβασε  Συναγερμός στην Ισπανία: Η UEFA απειλεί την Εθνική και τις ομάδες με αποκλεισμό από EURO και Champions League

Πηγή: Sports24