Thursday, April 25g-point.gr

“Καθάρισε” τον Ηρακλή στη Μίκρα!

Με την απόδοση του Αμερινακού του ακραίου, Γκάρετ Μουαγκουτούτια, να αγγίζει πολύ υψηλά επίπεδα και τον Ολλανδό διαγώνιο, Νιλς Κλάπβαικ, να ανεβάζει ρυθμούς μετά το δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-1 (23-25, 29-27, 16-25, 23-25) στο κλειστό της Μίκρας τον Ηρακλή για την 14η αγωνιστική της Volley League, πετυχαίνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στην αρχή με 3-1 και 4-2 μετά από κερδισμένους πόντους των Φιλίποφ-Όκολιτς, ωστόσο οι «κυανόλευκοι» ισοφάρισαν με οδηγό τον Ποπόφ για το 6-6 και αργότερα με τον Κλίντι στο 7-7. Ο Φιλίποφ συνέχιζε να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα, ενώ ο Τακουρίδης με άσσο έδωσε πνοή δύο πόντων στους «ασπρόμαυρους» (9-7). Στη συνέχεια, ξανά ο Έλληνας πασαδόρος μαζί με τον Μουαγκουτούτια ανέβασαν τη διαφορά στους τέσσερις (13-9) με τον προπονητή του Ηρακλή να καλεί τάιμ-άουτ.

Ο Σαφράνοβιτς ήταν αυτός που κράτησε μια σταθερή διαφορά με τις επιθέσεις του για τον Δικέφαλο (15-11), ο Κλάπβαικ βοήθησε σημαντικά τις στιγμές που γηπεδούχοι πλησιάζαν στο σκορ (17-14, 18-16), αλλά και ο Μουαγκουτούτια με άσσο για το 20-17.

Ο Ηρακλής κατάφερε αρχικά να μειώσει (20-18, 21-20) και ύστερα να ισοφαρίσει σε 22-22 με μπλοκ του Ντίνα στον Σαφράνοβιτς. Οι δύο αντίπαλοι πήγαν μέχρι το 23-23 μαζί με νέο μπλοκ του Χήρα, ωστόσο ο πολύ σταθερός Μουαγκουτούτια για τον ΠΑΟΚ χάρισε εν τέλει με 25-23 το πρώτο σετ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 3-1 έπειτα επίθεση-μπλοκ από τον Κλίντι. Άμεση ήταν η απάντηση του Δικεφάλου που με τους Φιλίποφ-Τακουρίδη ισοφάρισε σε 3-3 και τον Κλάπβαικ να ισοφαρίζει εκ νέου (5-5), σημειώνοντας τον δεύτερό του άσσο στο ματς.

Ο Ρώσος διαγώνιος, Ποπόφ, ήταν ο συνεχής κίνδυνος για την υποδοχή των «ασπρόμαυρων», οποίος μαζί με άσσο του Ντίνα πέτυχαν το 11-7, κάτι που ανάγκασε τον Σάκη Ψάρρα να καλέσει τάιμ-άουτ. Αυτή η διαφορά των τεσσάρων πόντων άρχισε να ροκανίζεται από τους παίκτες του ΠΑΟΚ, καθώς ο φοβερός Τακουρίδης με παρτενέρ τον Φιλίποφ έφτασαν στην ισοφάριση (15-15) με τον αγώνα να παίρνει… φωτιά.

Διάβασε  Οριστικό: Στις 19 Μαΐου τελειώνει το πρωτάθλημα

Ο Ηρακλής απέκτησε πάλι μια διαφορά δύο πόντων (17-15, 18-16, 22-20, 23-21, 24-22) και μετά από τέσσερα σετ-μπολ, σε σχέση με ένα του Δικεφάλου, πήρε το δεύτερο σετ (29-27) παρά τη φοβερή προσπάθεια των Κυπελλούχων Ελλάδας να κάνουν την ολική ανατροπή.

Στην αρχή του τρίτου σετ, ο ΠΑΟΚ που είχε πλέον τον Γκόρτσανιουκ στη σύνθεσή του και με την πολύτιμη βοήθεια του Μουαγκουτούτια βρέθηκε μπροστά στο συν πέντε (10-5).

Οι παίκτες του Ψάρρα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, διατήρησαν τη διαφορά του σκορ στο συν πέντε (15-10), όσο περνούσε η ώρα την αύξησαν μέχρι το συν εννιά (20-11) και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κλάπβαικ-Μουαγκουτούτια-Γκόρτσανιουκ πήραν το τρίτο σετ με 25-16, μπαίνοντας ξανά σε θέση οδηγού για τη νίκη.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο αντίπαλοι βάδιζαν μαζί χέρι-χέρι (2-2, 5-5, 7-7) με τον Κλάπβαικ να ξεχωρίζει στην επίθεση με την απόδοσή του, ενώ με μπλοκ του Φιλίποφ και έναν άσσο του Μουαγκουτούτια ο Δικέφαλος πέρασε μπροστά με 14-12. Το προβάδισμα των δύο πόντων παρέμεινε για τους «ασπρόμαυρους» (16-14, 18-16, 19-17), ώσπου ισοφάρισε σε 19-19 για τον Ηρακλή ο Κλίντι.

Ο Κλάπβαικ ήταν πάλι αυτός που με τις επιθέσεις του έδωσε προβάδισμα με συν δύο στον ΠΑΟΚ (21-19, 22-20, 23-21) με το τελικό 25-23 να δίνει μια σημαντική νίκη στους «ασπρόμαυρους» που πέρασαν νικηφόρα από το κλειστό της Μίκρας.