Monday, May 6g-point.gr

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: Το τρίτο κύπελλο…ήταν το πιο γλυκό-Θριαμβευτής στον τελικό του 2001, ο ΠΑΟΚ…Διέσυρε με 4-2 τον Ολυμπιακό!(video)

Ο ΠΑΟΚ έχει κατακτήσει 7 φορές το κύπελλο Ελλάδας. Η μεγαλύτερη και πιο εντυπωσιακή νίκη του επιτεύχθηκε απέναντι στον Ολυμπιακό το 2001 στο Νίκος Γκούμας με 4-2 σε έναν από τους πιο θεαματικούς τελικούς στην ιστορία της διοργάνωσης!

Στον 59ο τελικό, στην ιστορία του κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε πιο έτοιμος από ποτέ και η ιστορία κατέγραψε μια ακόμη στιγμή όπου το αουτσάιντερ νίκησε το φαβορί!

Μετά από 26 χρόνια ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το κύπελλο με εκπληκτική εμφάνιση! Ξεκίνησε εντυπωσιακά και με ασύλληπτο σουτ ο Εγκωμίτης νίκησε τον Ελευθερόπουλο στο 4ο λεπτό! Οι δύο ομάδες έχασαν σωρεία ευκαιριών! Οι Αλεξανδρής και Γιαννακόπουλος έχασαν τρομερές ευκαιρίες για την ισοφάριση! Ο ΠΑΟΚ του Ντούσαν Μπάγεβιτς, την ίδια ώρα, ήταν εξαιρετικός στις αντεπιθέσεις. Στο 31ο λεπτό ο Μπορμπόκης εκμεταλλεύτηκε την ασθενή επέμβαση του Ελευθερόπουλου σε σουτ του Καφέ και έκανε το 2-0!

Από μια μεγάλη ευκαιρία έχασε κάθε ομάδα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο αλλά Αλεξανδρής και Γεωργιάδης αστόχησαν! Ημίχρονο 2-0!

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου όμως, ο Γεωργιάδης συνεργάστηκε υπέροχα με τον Εγκωμίτη και σημείωσε το 3-0 που ουσιαστικά έβαλε τέλος στην συζήτηση για το ποιός θα κατακτήσει το τρόπαιο!

Στο 78ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι μείωσαν με πέναλτι του Τζόρτζεβιτς (…ο Κόβιτς είχε ανατρέψει τον Ζιοβάνι) αλλά ο ΠΑΟΚ είχε εκ νέου απάντηση! Σκόρερ ο Ναλιτζής και το σκορ πήγε στο 4-1 στο 85ο λεπτό. Το τελικό 4-2 σημείωσε ο Λάμπρος Χούτος στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης!

Ολυμπιακός: Ελευθερόπουλος, Μαυρογενίδης (46 Πατσατσόγλου), Γεωργάτος (69 Λουτσιάνο), Κωστούλας, Ανατολάκης, Γιαννακόπουλος, Τζόρτζεβιτς, Ζε Ελίας, Νινιάδης (46 Χούτος), Ζιοβάνι, Αλεξανδρής.

ΠΑΟΚ: Κόβιτς, Κατσαμπής, Αμπονσά (46 Κουλακιώτης), Ουντέζε, Μπορμπόκης, Βενετίδης, Εγκωμίτης, Κωνσταντινίδης, Γεωργιάδης (79 Ναλιτζής), Καφές, Οκκάς (88 Σπάσιτς).