Friday, April 19g-point.gr

Σημαντική νίκη για τον ΠΑΟΚ, που δεν άρεσε…κόντρα στον Βόλο

Δύσκολη, αλλά πολύτιμη νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα απέναντι στον ΝΠΣ Βόλος με 1-0. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 1-0 της ομάδας της Μαγνησίας χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βιεϊρίνια, αλλά πέραν αυτού δεν είχε καλή εικόνα. Η Τούμπα πάντως «έβραζε» για την εισήγηση της ΕΕΑ κατά του ΠΑΟΚ και της Ξάνθης, ενώ δεν έλειψαν τα πανό και τα συνθήματα κατά του Λευτέρη Αυγενάκη και της κυβέρνησης.

Κακό ήταν το πρώτο ημίχρονο στην Τούμπα, καθώς ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε ιδιαίτερα νωθρός και χωρίς ενέργεια, με τον Βόλο να έχει την κατοχή, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει. Οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Μίσιτς και Σφιντέρσκι, ενώ ο Βόλος είχε μια πολύ καλή στιγμή στο 24’, αλλά ο Τσαούσης δεν έπιασε καλά το σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 38’ ο Μίσιτς έκλεψε τη μπάλα και έβγαλε σε θέση βολής τον Σφιντέρσκι, αλλά ο Τσίκα έβαλε τη κόντρα και παραχώρησε κόρνερ. Ως το τέλος του ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση, με τον Βόλο να έχει μια ανούσια κατοχή μπάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλύτερος, με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει πιο συγκροτημένα το γκολ. Στο 51’ το σουτ του Βιεϊρίνια πέρασε άουτ, ενώ στο 52’ ο Μάντζης άγγιξε το γκολ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 54’ ο Μίσιτς δεν πλάσαρε εύστοχα απέναντι στον Γκαραβέλη. Στο 58’ ο Τσαούσης ανέτρεψε τον Λημνιό και ο Κουτσιαύτης υπέδειξε το πέναλτι. Ο Βιεϊρίνια στο 60’ ευστόχησε, γράφοντας το 1-0.

AdTech Ad

Ο ΝΠΣ Βόλος επιχείρησε να απαντήσει άμεσα, αλλά το καλό σουτ του Τσοκάνη στο 61’ κόντραρε στον Βαρέλα και η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και είχε κάποιες καλές προσπάθειες με τους Ντάγκλας και Λάμπρου, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Αλμπέρτο Γκαγιέγκο πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά στην τελική προσπάθεια δεν είχε αποτελεσματικότητα. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον ΠΑΟΚ να παίρνει μια σημαντική νίκη, που τον φέρνει και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Διάβασε  ΠΑΟΚ: «Γράφουμε ιστορία σε γήπεδο και εξέδρες»

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Γιαννούλης Βαρέλα, Ίνγκασον, Ροντρίγκο, Ντούγκλας, Μαουρίσιο (55’ Μπίσεσβαρ), Βιεϊρίνια (87’ Εσίτι), Λημνιός, Μίσιτς, Σφιντέρσκι (71’ Λάμπρου).

ΝΠΣ Βόλος (Αλμπέρτο Γκαγιέγκο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Τσοκάνης, Μουνίθ, Μάντζης, Γκουαροτσένα, Τσαούσης, Οικονόμου, Ζοάο (77’ Λύρατζης), Δημόπουλος (84’ Τόρες), Τσίκα.