Thursday, April 25g-point.gr

Σόκαρε τον ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ ο Φίλιππος!

Για τον ημιτελικό του League Cup ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στην Βέροια τον τοπικό Φίλιππο, του οποίου και επικράτησε με μεγάλη δυσκολία και ανατροπή (2-3) παίρνοντας το εισιτήριο για τον αυριανό (18/4, 20:00) τελικό κόντρα σε Ολυμπιακό ή Φοίνικα Σύρου.

Στο ξεκίνημα ο ΠΑΟΚ ήταν κατώτερος των περιστάσεων, δεν κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και ο Φίλιππος με 25-19 προηγήθηκε με 1-0.

Και στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος δεν έπιασε καλή απόδοση με αποτέλεσμα ο Φίλιππος να έχει μία διαφορά δύο-τριών πόντων, όμως οι «ασπρόμαυροι» με επίθεση του Τερζή, ισοφάρισε σε 20-20. Ο ΠΑΟΚ παρ’ όλα αυτά δεν τα κατάφερε και οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με 25-23.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 11-14, όμως ο Φίλιππος μείωσε σε 17-18 και το σετ έγινε ντέρμπι, με τον ΠΑΟΚ να περνά και πάλι μπροστά στο σκορ μρ 19-22 και μείωσε σε 2-1 με 23-25, παρ’ όλο που ο Φίλιππος ισοφάρισε σε 23-23.

Και στο τέταρτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν καλά και προηγήθηκαν με 7-10, όμως ο Φίλιππος επέστρεψε και με 7-2 σερί προσπέρασε με 14-12. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 19-16, όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και ισοφάρισε σε 22-22, όμως ο Φίλιππος χαμογέλασε τελευταίος και με 25-23 πήρε την πρόκριση.

Φίλιππος Βέροιας – ΠΑΟΚ: 3-1

Τα σετ: 25-19, 25-23, 23-25, 25-23

Διάβασε  ΠΑΟΚ νίκησε 14-13 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Ποσειδώνιo και προκρίθηκε στα ημιτελικά