Thursday, March 28g-point.gr

Στην κακή δεύτερη περίοδο του ΠΑΟΚ στάθηκε ο Άρης Λυκογιάννης μετά το +20 του «Δικεφάλου» επί της Σάσαρι

Ο Άρης Λυκογιάννης τόνισε πως ο ΠΑΟΚ δεν είχε περιθώρια να χάσει το ματς κόντρα στη Σάσαρι αν ήθελε να ελπίσει για πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL, στάθηκε στην καλή άμυνα τη δεύτερη περίοδο, στην πρόοδο που έχει διαπιστώσει στην ομάδα σε άμυνα και επίθεση, όπου υπάρχει μεγάλο ταλέντο στους παίκτες του, στην εμπειρία και στο μυαλό που χρησιμοποίησαν στο δεύτερο ημίχρονο, ζήτησε συγκέντρωση για το ματς του Σαββάτου στο Λαύριο και στάθηκε στο καλό κλίμα που υπάρχει από πέρυσι μεταξύ παικτών και τεχνικού τιμ.

Αναλυτικά: «Θέλω να πω συγχαρητήρια στου παίκτες για τη νίκη. Είχαμε συζητήσει για το πως πρέπει να προετοιμαστούμε αν θέλουμε να έχουμε ελπίδες για συνέχεια στη διοργάνωση. Έπρεπε να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι. Είχαμε μόνο δέκα άσχημα λεπτά στη δεύτερη περίοδο.

Χάσαμε τη συγκέντρωσή μας επιθετικά και αυτό επηρέασε την άμυνά μας. Συζητήσαμε στα αποδυτήρια και είπαμε να προσεγγίσουμε το παιχνίδι αμυντικά. Αυτό κάναμε στο δεύτερο μέρος, έτσι κάναμε την ανατροπή και φτάσαμε τελικά σε μια μεγάλη νίκη».

Όσο για τη δεύτερη νίκη και κατά πόσο ικανοποιείται από αυτά που βλέπει παιχνίδι με το παιχνίδι, σημείωσε: «Βλέπω μια ομάδα να προοδεύει. Έχουμε αθλητικά προσόντα. Έχουμε παίκτες στην περιφέρεια που μπορούν να πιέσουν καλά την μπάλα, έχουμε ένα πεντάρι με τεράστια αθλητικά προσόντα. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος από το να πιέσουμε στην άμυνα. Στην επίθεση υπάρχει ταλέντο κι, αν ενσωματώσουμε το ‘διάβασμα’, θα γινόμαστε όλο και καλύτεροι.

Είμαστε άπειροι, όμως, και πρέπει να μάθουμε να διαχειριζόμαστε καταστάσεις. Τώρα, έχουμε δύο μέρες να προετοιμαστούμε για ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι, με μια ομάδα που ‘καίγεται’ για τη νίκη. Έχουμε σπαταλήσει ενέργεια και είναι καινούργια πράγματα που πρέπει να διαχειριστούν οι παίκτες. Τα μέχρι στιγμής δείγματα από την ανταπόκρισή τους είναι πάρα πολύ καλά. Το πιο σημαντικό είναι ότι επαναφέραμε την ατμόσφαιρα που είχαμε την πρώτη σεζόν που ήρθα στην ομάδα».

Ο ΠΑΟΚ είχε επιμέρους σκορ 53-25 στο δεύτερο μέρος κιι ο Λυκογιάννης, σχολίασε το πως οι παίκτες του κατάλαβαν άμεσα τι πρέπει να αλλάξουν. «Για την εμπειρία που έχουν η αφομοίωση των πληροφοριών είναι πολύ μεγάλη από όλους. Έχουμε έξυπνα παιδιά. Με εντυπωσιάζουν και παίκτες που δεν έχουν την παραμικρή εμπειρία, όπως ο Πόλι. Στο πρώτο μέρος, είχε πολύ κακή προσέγγιση του παιχνιδιού. Τον έπιασα στα αποδυτήρια και του είπα να βάλει τα χέρια του στην μπάλα, να διεκδικήσει τα ριμπάουντ και να πάρει τα σουτ που του δίνουν.

Διάβασε  Λουτσέσκου: Ποιητής του ποδοσφαίρου ο Κωνσταντέλιας, ισχυρή προσωπικότητα ο Κουλιεράκης

Ο Σαλούστρος έκανε πράγματα που δε φαίνονται στη στατιστική. Υπάρχουν πολλά παιδιά που έχουν αποδεχθεί το ρόλο τους για να μπορέσει να νικά η ομάδα. Όταν ο εαυτός σου είναι πάνω από την ομάδα, αρχίζουν τα προβλήματα».

Σε ερώτηση για το τι είπε προς τους παίκτες του μετά το τέλος του αγώνα, απάντησε πως: «Μετά το ματς με τον Άρη, τους είπα ότι έχουν μια μέρα για να ευχαριστηθούν τη νίκη, γιατί ακολουθούσε ρεπό. Σήμερα τους είπα ότι δεν μπορούν ούτε να πανηγυρίσουν, αφού πρέπει να το ξεχάσουν και να συγκεντρωθούν στο Λαύριο το Σάββατο».

Τέλος, για το καλό κλίμα που βγάζει η ομάδα στα πρώτα παιχνίδια της σεζόν, σχολίασε πως: «Για 1-2 άτομα που παρέμειναν από πέρυσι, το σταφ που έμεινε από πέρυσι, από την πρώτη μου σεζόν εδώ, είχαμε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία. Είχαμε κάνει καλή πορεία, είχαμε καλό κλίμα και μετά τον κορωνοϊό απογοητεύσαμε τον κόσμο και η ευθύνη βαραίνει, πρώτον από όλους, εμένα.

Έχουμε πολύ μεγάλη διάθεση να παρουσιάσουμε κάτι όμορφο για να δείξουμε στον κόσμο ότι αξίζει να έρθει στην ομάδα μπάσκετ. Αυτό ‘χτίζεται’ δε γίνεται από τη μία στιγμή στην άλλη. Αυτά τα δύο παιχνίδια είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Ο κόσμος θέλει να βλέπει μια ομάδα που παλεύει και να παίρνει δύναμη και ο Χατζόπουλος για να συνεχίζει».