Friday, April 19g-point.gr

Στο… ρελαντί ο ΠΑΟΚ συνέτριψε 4-1 τον ΟΦΗ(video)

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά… χαλαρά τον αγώνα και δεν έβαλαν σκοπιμότητες στο παιχνίδι τους. Στο 7’, ο ΟΦΗ είχε την πρώτη καλή στιγμή, αλλά ο Μάνος δεν πλάσαρε σωστά μέσα από την περιοχή.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ, με τον Λάμπρου να κάνει μια εντυπωσιακή ατομική ενέργεια από τα δεξιά, με την οποία «άδειασε» δύο παίκτες των Κρητικών, μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε τον Γουάλι.

Από ‘κει και πέρα, οι γηπεδούχοι ήλεγξαν το ρυθμό και προσπάθησαν να βρουν χώρους για να φτάσουν σε δεύτερο τέρμα. Αυτό έγινε στο 21’, με τον Άκπομ να κερδίζει πέναλτι από τον Γιαννούλη και τον Πέλκα να εκτελεί εύστοχα την «εσχάτη των ποινών» για το 2-0.

Κάπου εκεί αφυπνίστηκαν οι Κρητικοί και κατάφεραν να μειώσουν στο 28’, με τον Μάνο να κάνει την ατομική προσπάθεια από τα δεξιά και να στρώνει την μπάλα στον Κοροβέση: ο μπακ των φιλοξενούμενων σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

Στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους το τέμπο του αγώνα έπεσε κατακόρυφα, με τον ΟΦΗ να έχει ελαφρά υπεροχή, αλλά μέχρι εκεί. Στο 42’, ο «Δικέφαλος» άγγιξε το 3-1, με τον Άκπομ να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Γουάλι, ωστόσο νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 2-1.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε… αγριεμένος το δεύτερο μέρος και από τα πρώτα λεπτά δημιούργησε τις προϋποθέσεις για 3ο γκολ. Στο 52’, ο Πέλκας βρέθηκε στην περιοχή, όμως δεν πλάσαρε σωστά και έστειλε την μπάλα άουτ. Ομοίως και ένα λεπτό αργότερα, με τον αρχηγό του ΠΑΟΚ να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων μετά από γύρισμα.

Στο 55’, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο 3-1, με τον Πέλκα να πλασάρει από κοντά τον Γουάλι, σε μια φάση διαρκείας στην αντίπαλη περιοχή, στην αρχή της οποίας ο Λάμπρου σημάδεψε το δοκάρι.

Διάβασε  ΠΑΟΚ: «Γράφουμε ιστορία σε γήπεδο και εξέδρες»

Επτά λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 4-1, με τον Άκπομ να παίζει εξαιρετικά το «1-2» με τον Πέλκα και να εκτελεί στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, ωστόσο έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 64’, ο ΠΑΟΚ είχε μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία, με τον Πέλκα να σουτάρει έξω από την περιοχή, όμως σημάδεψε το δοκάρι.

Οι παίκτες του Φερέιρα δεν έριξαν στροφές και στο 77’ ο Λάμπρου είχε την ευκαιρία για το 4-1, αλλά ο Γουάλι του είπε «όχι» στο σουτ που επιχείρησε από το ύψος της περιοχής. Τρία λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλονικείς έβαλαν το… κερασάκι στην τούρτα, με τον Σφιντέρσκι να πλασάρει από κοντά για το 4-1, μετά από ωραία συνεργασία με τον Πέλκα.

Στο 87’, οι φιλοξενούμενοι είχαν την τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι, με τον Βαζ να κλέβει την μπάλα, να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, αλλά ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ τον νίκησε. Το τελικό 4-1 σφράγισε την πρόκριση του «Δικέφαλου» στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης – Ροντρίγκο, Βαρέλα (74’ Μιχαηλίδης), Ίνγκασον, Δ. Γιαννούλης – Ντόουγκλας, Μαουρίτσιο (59’ Εσίτι) – Στοχ (78’ Σφιντέρσκι), Πέλκας, Λάμπρου – Άκπομ

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι – Μαρινάκης, Κ. Γιαννούλης, Νάστος, Κοροβέσης (46’ Μπράουν) – Μπολάκης, Στάικος (61’ Μεγιάδο) – Σουρνάκης, Νοικοκυράκης, Σόουζα (83’ Βαζ) – Μάνος