Friday, April 19g-point.gr

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ διέλυσαν την Καβαλιέρι στη Μάλτα με 46-16!

Στους «16» του European Cup βρίσκεται ουσιαστικά από την Παρασκευή (20/11) η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» συνέτριψε την Καβαλιέρι στη Μάλτα με 46-16 (σ.σ. ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 23-6 στο ημίχρονο), στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τον 3ο γύρο της διοργάνωσης, και μπήκε «με το δεξί» στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του για την αγωνιστική περίοδο 2020-21.

Πλέον η ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη καλείται να «σφραγίσει» την πρόκρισή της στη φάση των «16» την Κυριακή (22/11, 19:00), όταν θα αντιμετωπίσει ξανά στη Μάλτα -ως τυπικά γηπεδούχος- την Καβαλιέρι, στον αγώνα ρεβάνς για τον 3ο γύρο του European Cup.

Πρώτη σκόρερ για τις «ασπρόμαυρες» ήταν η Γκάτζιου που σημείωσε 16 τέρματα, ενώ τα υπόλοιπα γκολ του ΠΑΟΚ πέτυχαν: Χατζηπαρασίδου 6, Σεβδίλη 6, Παναγιωτίδου 4, Ζυγούρα 3, Στογιάνοβιτς 3, Μεντεσίδου 2, Γιοβάνοφσκα 2, Σαμολαδά 2, Νίκολιτς 2.

Διάβασε  Ο ΠΑΟΚ έφτασε μέχρι τα προημιτελικά του Conference League, βάζοντας στα ταμεία του αρκετά εκατομμύρια ευρώ από την πορεία του στη διοργάνωση