Thursday, March 28g-point.gr

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ κατέκτησαν για 17η φορά το πρωτάθλημα Ελλάδας

Πρωταθλήτρια Ελλάδας αναδείχθηκε για 17η φορά η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ, μετά το 1-1 κόντρα στους Άβαντες Χαλκίδας.

Ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έφτασε πολύ κοντά στο 0-1 στο 5ο λεπτό, καθώς η Χαλατσογιάννη μέσα από την περιοχή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Το γκολ για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 35ο λεπτό, με την Ακίντα να πετυχαίνει το πιο όμορφο τέρμα της σεζόν. Η Κενυάτισσα αφού πέρασε δύο παίκτριες, έκοψε την μπάλα στο αριστερό της και πλάσαρε υποδειγματικά έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στο «Γ» της εστίας.

Στη συνέχεια ακολούθησε ένα δεκάλεπτο στο οποίο ο Δικέφαλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο οι Άβαντες κόντρα στην ροή του παιχνιδιού έφτασαν στο 1-1 με γκολ της Μακρή, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αν και ο ΠΑΟΚ βολευόταν με τον βαθμό της ισοπαλίας, οι παίκτριες του Δικεφάλου μπήκαν στο γήπεδο με στόχο της νίκης. Έχοντας σε όλη την διάρκεια τον έλεγχο της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ έψαχνε το γκολ, μην δεχόμενος φάσεις. Το τελικό 1-1 έδωσε τον χρυσό βαθμό στον Δικέφαλο, ο οποίος τον έστεψε μαθηματικά πρωταθλητή.