Friday, April 19g-point.gr

Τεράστια νίκη του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ

Για τον 1ο ημιτελικό των play offs της Volley League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στο ΟΑΚΑ, το τάι μπρέικ τον Παναθηναϊκό, αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ …

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ, οι ασπρόμαυροι έκαναν το 1-0 στη σειρά των αγώνων και παράλληλα το πρώτο βήμα για την είσοδό τους στον τελικό του πρωταθλήματος, αγωνιζόμενοι μόνο με Έλληνες παίκτες.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας στη σύνθεσή του τους Χαραλαμπίδη, Τερζή, Στεφάνου, Γάτση, Σωτηρίου, Αρμενάκη και Εφραιμίδη.
Το πρώτο σετ της αναμέτρησης βρήκε τον Παναθηναϊκό να μπαίνει πιο δυνατά και να παίρνει ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (0-4), αναγκάζοντας τον τεχνικό του Δικεφάλου να καλέσει τάιμ άουτ. Τα λάθη του ΠΑΟΚ έδωσαν την ευκαιρία στους τυπικά φιλοξενούμενους να αυξήσουν τη διαφορά (8-15) και με την εικόνα να μην αλλάζει έως το τέλος, να κατακτούν το πρώτο σετ με 14-25.

Στο δεύτερο σετ του παιχνιδιού ο Δικέφαλος εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστικός, με τις δύο ομάδες να πορεύονται παράλληλα μέχρι τα μέσα του σετ. Σ’εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με τρεις πόντους (12-15) και, διατηρώντας το προβάδισμα, έκανε το 0-2 στα σετ (19-25).

Στο τρίτο σετ, οι ασπρόμαυροι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν μέχρι το 13-12. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (13-13) και κατάφερε να προσπεράσει τον Δικέφαλο, όμως ο ΠΑΟΚ έπαιξε παθιασμένα, και, εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Παναθηναϊκού, μείωσε σε 1-2, κερδίζοντας το σετ με 25-23.

Στο τέταρτο σετ οι ασπρόμαυροι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και με μπλοκ του Γάτση έκαναν το 7-4, φτάνοντας τη διαφορά στους τρεις πόντους. Παίζοντας συγκεντρωμένα, το σύνολο του κ. Δεληκώστα πήρε απόσταση από τον Παναθηναϊκό (14-8), όμως οι πράσινοι μηδένισαν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 17-17. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής του σετ με 25-23, στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ, οι ασπρόμαυροι μπήκαν αποφασισμένοι να ολοκληρώσουν την ανατροπή και με ένα σερί τριών πόντων πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ (3-0). Χωρίς να επιτρέψει στον Παναθηναϊκό να πλησιάσει, ο ΠΑΟΚ αύξησε τη διαφορά του και κατέκτησε το σετ με 15-8, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος της Volley League 2019-20.
Ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι προγραμματισμένος για την Παρασκευή 3 Ιουλίου, στις 19:00, στο Ο.Α.Κ.Α. Ο αγώνας θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΡΤ.

Διαιτητές: Κουτσούλας , Ονόπας

Τα σετ: 3-2 (14-25, 19-25, 25-23, 25-23, 15-8) σε 139′.