Thursday, April 25g-point.gr

Τι έγραψε ο Κλόσνερ στο φύλλο αγώνα για το ντου του Μελισσανίδη και τι προβλέπει ο ΚΑΠ

Ο Στέφαν Κλόσνερ κατέγραψε τα όσα του είπαν οι Δημήτρης Μελισσανίδης και Γιάννης Παπαδόπουλος πλησιάζοντας στα αποδυτήρια των διαιτητών στο ημίχρονο του αγώνα της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ.

Βάσει του ΚΑΠ και του άρθρου 12 παράγραφος 5, η είσοδος αξιωματούχων ή οποιουδήποτε άλλου μέλους διοίκησης στα αποδυτήρια διαιτητών επισύρουν τις εξής ποινές: αποκλεισμό 1-6 αγωνιστικών, απαγόρευση εισόδου στα γήπεδα από 1 ως 12 μήνες και πρόστιμο από 10 ως 50.000 ευρώ.

Πάντως ο Ελβετός ρέφερι σημειώνει πως οι Βασίλης Δημητριάδης και Γιάννης Παπαδόπουλος στο φινάλε του αγώνα έδειξαν μεταμέλεια ζητώντας συγγνώμη. Ο Κλόσνερ στο φύλλο αγώνα σημειώνει, επίσης, την… απάθεια των αστυνομικών κατά τη στιγμή που έγινε το συμβάν στο ημίχρονο.

Αναλυτικά αναφέρει:

«Με τη λήξη του ημιχρόνου και καθώς πλησίαζα στα αποδυτήρια της διαιτητικής ομάδας, οι κύριοι Μελισσανίδης Δημήτριος και Παπαδόπουλος Ιωάννης με περίμεναν έξω από αυτά και άρχισαν να μου διαμαρτύρονται έντονα φωνάζοντάς μου «Δώσε και σε εμάς κανένα φάουλ. Τα δίνεις όλα στον ΠΑΟΚ». Κατά τη διάρκεια της διαμαρτυρίας αυτής υπήρχαν 3 αστυνομικοί οι οποίοι καθόντουσαν πίσω από αυτούς τους δύο κυρίους και όχι ανάμεσά μας προστατεύοντάς μας. Μετά από αυτό μπήκαμε στα αποδυτήρια και οι δύο αναφερθέντες με ονοματεπώνυμο κύριοι μας ακολούθησαν και μπήκαν στα αποδυτήρια και συνέχισαν να διαμαρτύρονται. Κανείς από τους αστυνομικούς δεν προσπάθησε να τους σταματήσει να εισέλθουν. Αφού μπήκα στα αποδυτήρια έκατσα στον καναπέ και οι 2 κύριοι στεκόντουσαν από πάνω μου και συνέχισαν να διαμαρτύρονται έντονα. Κατά τη διάρκεια αυτού του γεγονότος ο 4ος διαιτητής προσπάθησε να μπει ανάμεσά μας για να με προστατεύσει και η προσπάθειά του διήρκεσε παραπάνω από 1 λεπτό. Κανένας αστυνομικός δεν προσπάθησε να μπει για να μας βοηθήσει».

Διάβασε  ΛΑΜΙΑ-ΠΑΟΚ (17:00, Cosmote Sport 1):Βαθμολογικό ενδιαφέρον μονάχα για τον Δικέφαλο