Friday, September 20g-point.gr

Τι είπε ο Λανουά στην τηλεδιάσκεψη με τους διαιτητές για όλα τα ματς

Ο Στεφάν Λανουά είχε την ευκαιρία, πριν από λίγο, να μιλήσει μέσω τηλεδιάσκεψης με όλους τους ρέφερι της Super League. Ο Γάλλος αρχιδιαιτητής αναφέρθηκε σχεδόν σε όλες τις επίμαχες φάσεις των παιχνιδιών της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Θα παραθέσουμε τα λεγόμενα και τις κρίσεις του ανά ματς. Με τη σειρά που τα έχει στο πρόγραμμα της η Super League.

ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός (3-2)

Σωστά ο Άγγελος Ευαγγέλου επενέβη από το VAR για να καταλογιστεί το πέναλτι, που δεν είδε ο Βασίλης Φωτιάς, στο κράτημα που έκανε ο Πεταυράκης στον Κεντζιόρα.

Αντιθέτως, ήταν λανθασμένη η επέμβαση του Ευαγγέλου στη φάση που έκρινε το αποτέλεσμα του αγώνα. Που έγινε το τελικό 3-2. Σύμφωνα με τον Λανουά, δεν έγινε πέναλτι στον Τσάλοφ. Άρα δεν έπρεπε να αποφασιστεί η εσχάτη των ποινών υπέρ του δικεφάλου του Βορρά μετά την εξέταση της φάσης στο μόνιτορ.

Ο Λανουά ρώτησε τον Φωτιά γιατί καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Μπέργκστρομ νωρίτερα, το οποίο πήρε πίσω μετά από ενεργοποίηση του VAR. Ο διεθνής διαιτητής απάντησε: «Έτσι έκρινα το χέρι εκείνη τη στιγμή».
Βόλος – Ολυμπιακός (0-2)

Ο Λανουά τόνισε ότι ο Γιάννης Παπαδόπουλος όφειλε να δείξει απευθείας την κόκκινη κάρτα στον Βιγιαφάνιες στο 30ο λεπτό όταν έκανε επικίνδυνο τάκλιν στον Ντόι. Ρώτησε τον διεθνή ρέφερι γιατί δεν το έκανε και έλαβε την εξής απάντηση: «Δεν είδα σωστά την παράβαση γιατί ήμουν πολύ κοντά».
Λεβαδειακός-Athens Kallithea(0-0)

Κακώς ο Παναγιώτης Τσιάρας δεν καταλόγισε το πέναλτι που έκανε ο Παπαδόπουλος στον Τζιάνι στο 96ο λεπτό. Επιπλέον, ο Λανουά πρόσθεσε ότι ο VARίστας, ο Χρήστος Βεργέτης, έπρεπε να επέμβει στη συγκεκριμένη περίπτωση, πράγμα που δεν έκανε, βάσει του πρωτοκόλλου.
Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης (0-1)

Διάβασε  Σε 4 δόσεις το πρόγραμμα της πρεμιέρας στη Handball Premier

Ο Σιδηρόπουλος έπρεπε να ακυρώσει το γκολ του Αστέρα και να καταλογίσει έμμεσο υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο Λανουά επισήμανε ότι ο διεθνής διαιτητής θα είχε αποφύγει το σοβαρό λάθος αν είχε χαράξει με το σπρέι, ως όφειλε, το σημείο που έπρεπε να βρίσκονται οι παίκτες του πράσινου τείχους αλλά και ο Άνταμ, ο επιθετικός του Αστέρα, ο οποίος ήταν αντικανονικά δίπλα τους!
Ατρόμητος – Άρης (1-1)

Έγινε αναφορά μόνο στην φάση που ο Κουέστα έκανε πέναλτι, το οποίο σωστά καταλόγισε ο Αλέξανδρος Τσακαλίδης.
ΑΕΚ – ΟΦΗ (3-0)

Καμία απολύτως αναφορά στη συγκεκριμένη αναμέτρηση και στην απόδοση του Σπύρου Ζαμπαλά και των υπόλοιπων ρέφερι στην αναμέτρηση.
Παναιτωλικός – Λαμία (0-1)

Ιδιαίτερη έμφαση από την πλευρά του Λανουά στην φάση της αποβολής του Γκουιντό στο 82ο λεπτό. Ο Φώτης Πολυχρόνης του έδειξε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο παίκτης της Λαμίας είχε ήδη μία κίτρινη από το 74ο λεπτό. Ο Λανουά είπε ότι έπρεπε να τιμωρηθεί με απευθείας κόκκινη στο 82! Μάλιστα πρόσθεσε ότι όφειλε ο τέταρτος διαιτητής Κώστας Κατοίκος να βοηθήσει τον Πολυχρόνη γιατί η φάση έγινε ακριβώς μπροστά του.