Thursday, April 25g-point.gr

Τη νίκη (85-77) κόντρα στον ΠΑΟΚ πήρε το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη…Αυτοκτόνησε ο ΠΑΟΚ!

Το Περιστέρι bwin… έσβησε τον «καυτό» Γιανίκ Φράνκε στα τελευταία λεπτά και νίκησε 85-77 τον ΠΑΟΚ, στην πρεμιέρα της φετινής Basket League!

Περίπου τρία λεπτά από τη λήξη, ο Ολλανδός έστειλε τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο +4 (69-73), ωστόσο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έβγαλε απανωτές άμυνες και με μπροστάρη τον Μάρκους Ντένμον ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με επιμέρους σκορ 16-4!

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν και κορυφαίος για την ομάδα των δυτικών προαστίων με 23 πόντους και τον ακολούθησε ο Μπίλαν με 18π.

Από τους Θεσσαλονικείς, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Χαντς και Φράνκε με 24π. και 23π. αντίστοιχα.

Το Περιστέρι bwin μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση, πηγαίνοντας στο νταμπλ σκορ (10-5), στο 5’. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήρθε με άμυνες και τον Ρένφρο, με τη διαφορά να πέφτει στο καλάθι (15-13), στο 8’. Η ομάδα του Σπανούλη απάντησε με τον ίδιο τρόπο και βρίσκοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 (19-13).

Πολύ καλό ρυθμό είχε η αναμέτρηση και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να είχαν τον έλεγχο, φτάνοντας με τον Ντένμον στο +8 (29-21), στο 13’. Ακολούθησε μία άτυπη «μονομαχία» ανάμεσα σε Φρανσίσκο και Χαντς, με το Περιστέρι bwin να ήταν στο +8 (40-32), μέχρι το 16’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, μπήκε και ο Ράιλι στην… εξίσωση για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έριξαν τη διαφορά στο καλάθι (44-42), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Περιστέρι bwin-ΠΑΟΚ 85-77

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο μέρος το Περιστέρι bwin για το νέο +8 (52-44), με τους Ρένφρο και Φράνκε να μειώνουν στον πόντο (52-51), στο 25’. Με νύχια και με… δόντια, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους μέχρι το 57-55, με τον Χαντς να κάνει ένα μίνι-ξέσπασμα για το +3 (57-60) του ΠΑΟΚ, στο 29’. Στον εναπομείναντα χρόνο οι βολές του Μπίλαν διαμόρφωσαν το 59-60 της τρίτης περιόδου.

Διάβασε  ΠΑΟΚ νίκησε 14-13 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Ποσειδώνιo και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Χάρη στους Φράνκε και Σλαφτσάκη ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο +4 (61-65) στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, με τον Μπίλαν να απαντά και να μειώνει στον πόντο (66-67), στο 34’. Ακολούθησαν μεγάλα τρίποντα του Ολλανδού, που έστειλαν τον «Δικέφαλο του Βορρά» ξανά στο +4 (69-73), στο 36’. Η απάντηση της ομάδας των δυτικών προαστίων ήρθε με σερί άμυνες και τον Ντένμον για το προσπέρασμα (74-73), στο 39’. Στη συνέχεια, ο Χαντς αστόχησε και ο Φρανσίσκο έκανε το 76-73, στα 46,6’’ για τη λήξη. Στην επόμενη φάση ο Ντένμον έκανε την τάπα στον Χαντς και ο Κασελάκης με 2/2 από τη γραμμή έστειλε τους γηπεδούχους στο +5 (78-73), όπου ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη, που ήρθε με το τελικό 85-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 44-42, 59-60, 85-77