Friday, April 19g-point.gr

Την πήρε και τη σήκωσε…την Τσέλσι, η Τότεναμ!

Μόνο… ντέρμπι δεν αποδείχθηκε το ματς της Τότεναμ με την Τσέλσι στο «Wembley», καθώς οι γηπεδούχοι επικράτησαν 3-1 της συμπολίτισσας, βάζοντας από πολύ νωρίς γερές βάσεις για τη νίκη.

Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν από τα δεξιά, ο Ντελέ Άλι, έβαλε το κεφάλι του στην πορεία της μπάλας για να γράψει το 1-0 στο 8ο λεπτό. Ο Χάρι Κέιν δεν… έλειψε από τη γιορτή και με σουτ εκτός περιοχής άφησε… άγαλμα τον Κέπα στο 15ο λεπτό. Για να έρθει ο Σον στο 55’να σημειώσει το τρίτο γκολ των «spurs», αφού αρχικά «όργωσε» από τα δεξιά, προτού πλασάρει ιδανικά. Λίγα λεπτά πριν το φινάλε (85′), ο Ζιρού με ένα από τα κλασικά τέρματά του με κεφαλιά -έπειτα από σέντρα Αθπιλικουέτα- απλώς πέτυχε το γκολ της τιμής.

Πολύ κακή -όπως μαρτυράει άλλωστε και το σκορ- ήταν η ομάδα του Σάρι, έχοντας τα περισσότερα πρωτοκλασάτα ονόματά της σε πολύ κακό βράδυ και αν δεν ήταν ο Κέπα, ίσως να είχε υποστεί πολύ πιο βαριά ήττα η Τσέλσι, η οποία την Πέμπτη υποδέχεται τον ΠΑΟΚ για την πέμπτη αγωνιστική του Europa League.

Αντιθέτως, η Τότεναμ πάει με φουλ ανεβασμένη ψυχολογία στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Ίντερ για την πέμπτη αγωνιστική του Champions League.