Saturday, May 18g-point.gr

Την πρώτη του νίκη (3-2) στην περίοδο της προετοιμασίας σημείωσε ο ΠΑΟΚ στο σημαντικό «τεστ» με την Γκενκ

Ο «δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 3-2 της Γκενκ (μετά το 1-1 με την Στεάουα Βουκουρεστίου και την ήττα 2-1 από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς).

Βέβαια, αυτό που κρατά δεν είναι τόσο το αποτέλεσμα, όσο τα ελπιδοφόρα στοιχεία που έδειξε. Η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου βρήκε δύο γκολ από τα αμυντικά/κεντρικά χαφ (Τσιγγάρας και Σβαμπ), ένα εξ αυτών ύστερα από πίεση και το άλλο από στατική φάση. Το τρίτο ήρθε από ακόμα ένα εξαιρετικό ξεδίπλωμα αντεπίθεσης και άψογο τελείωμα του κορυφαίου για τον ΠΑΟΚ (δημιουργικά και εκτελεστικά), Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Καλή εμφάνιση και από τον Τσιγγάρα.

Σίγουρα, οι Θεσσαλονικείς κρατούν και τα αρνητικά που έδειξαν κυρίως στο α’ μέρος, όπου αντιμετώπισαν θέματα στις αμυντικές μεταβάσεις, ενώ υπέπεσαν και σε λάθη λόγω έλλειψης συγκέντρωσης. Βασικός ο Εκόνγκ, ο οποίος στα 45′ λεπτά που έπαιξε έδειξε εκ νέου να χρειάζεται ρυθμό (αρκετά λάθη).

Την Κυριακή (16/7, 17:00) το τελευταίο φιλικό του ΠΑΟΚ στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας του, με αντίπαλο τη Βέστερλο στο Βέλγιο.

Διάβασε  Η εντυπωσιακή εμφάνιση του Πόρτερ Τζούνιορ στο ΟΑΚΑ και στον αγώνα του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό AKTOR