Thursday, April 25g-point.gr

Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε στο Αλεξάνδρειο ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε σήμερα (22/1) στο Αλεξάνδρειο απέναντι στον Άρη, γνωρίζοντας την ήττα με 77-70 για την 13η αγωνιστική της Basket League.

Οι παίκτες του Λυκογιάννη ήταν πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του ματς, αν και προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ, ωστόσο στο τέλος η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πήρε τη νίκη.

Οι «ασπρόμαυροι» σημείωσαν την δεύτερη σερί ήττα τους στο πρωτάθλημα και θα ψάξουν αντίδραση την επόμενη Κυριακή (29/1).

Ο Άρης Λυκογιάννης επέλεξε τους Φράνκε, Ράιλι, Σαλούστρο, Μαργαρίτη και Ρένφρο ως την αρχική πεντάδα του ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο. Με χρονοκαθυστέρηση ξεκίνησε ο αγώνας, καθώς χρειάστηκαν αρκετά λεπτά για να καθαριστεί το παρκέ από τα χιλιάδες χαρτάκια, που πέταξαν οι φίλαθλοι των γηπεδούχων στην αρχή του αγώνα.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, διότι ο Άρης έτρεξε σερί 7-0, μέχρι να μειώσει ο Δικέφαλος με Φράνκε και Ρένφρο για το 9-6 στα μισά του δεκαλέπτου.

Αρκετά άστοχοι ήταν οι «ασπρόμαυροι» στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Χαντς να… σώζει την πρώτη περίοδο με δύο διαδοχικά τρίποντα που έβαλε, ροκανίζοντας τη διαφορά. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 20-16 και τον ΠΑΟΚ να χρειάζεται πολλή βελτίωση για τη συνέχεια του ματς.

Η κακή αγωνιστική εικόνα του ΠΑΟΚ εμφανίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η αστοχία του Δικεφάλου έδωσε την ευκαιρία στους «κιτρινόμαυρους» να περάσουν μπροστά με 9 πόντους (34-25), με τους «ασπρόμαυρους» να βρίσκουν επιθετικά λύσεις κυρίως από τον Τζέιλεν Ράιλι.

Οι παίκτες του Λυκογιάννη αντεπιτέθηκαν στα τελευταία λεπτά πριν το ημίχρονο, μειώνοντας τη διαφορά στους τρεις (36-33), με τον Τζέιλεν Χαντς να πετυχαίνει διαδοχικά καλάθια, οδηγώντας τον Γιάννη Καστρίτη σε τάιμ άουτ.

Διάβασε  Χάνει… λάδια και μένει σε απόσταση από την κορυφή ο ΠΑΟΚ!

Ο Δικέφαλος επανεμφανίστηκε στο παιχνίδι λίγο πριν το ημίχρονο, φτάνοντας μια ανάσα από τον Άρη. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 39-38.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν 66% ευστοχία στο δίποντο και 22% στο τρίποντο, τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ είχε 38% και 54% αντίστοιχα.

Ο Άρης πήρε προβάδισμα τριών πόντων (49-46) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, έχοντας τον Νότε σε εξαιρετική ημέρα. Ο Δικέφαλος βρήκε λύσεις τόσο από τον Σάιμπερτ, όσο και από τον Χαντς στο δεύτερο μέρος του αγώνα, φτάνοντας πάλι στον… πόντο (54-53) το παιχνίδι.

Ο Νότε πέτυχε buzzer beater τρίποντο στο φινάλε της περιόδου για το 59-53.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με στόχο να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, κάτι που δεν ήταν εύκολο. Περίπου 5.5 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα ο ΠΑΟΚ βρισκόταν πίσω στο σκορ με δύο πόντους (64-62). Τόσο ο Χαντς, όσο και ο Ρένφρο κράτησαν κοντά τον Δικέφαλο στο σκορ μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη στο Αλεξάνδρειο και γνώρισε την ήττα με 77-70.