Thursday, April 25g-point.gr

To πρώτο μήνυμα του V-Span μετά τη μεγάλη νίκη (εικόνα)

Μεγάλο ματς προσέφεραν οι «αιώνιοι» για την 24η αγωνιστική της Euroleague. Όπως είχε συμβεί και πέρσι στο ΟΑΚΑ, το ματς έγινε θρίλερ και στο τέλος χαμογέλασαν οι φιλοξενούμενοι που έφτασαν στο 17-7 και ουσιαστικά κλείδωσαν από τώρα το αβαντάζ έδρας. Την ίδια στιγμή το «τριφύλλι» υποχώρησε στο 14-10, υπέστη τη δεύτερη εντός έδρας ήττα του και πλέον… έμπλεξε έντονα στη μάχη για την κατάληψη μίας θέσης στην πρώτη τετράδα. Παράλληλα, αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα του Σφαιρόπουλου σε ντέρμπι, έπειτα από πέντε σερί ήττες.

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν αναμφισβήτητα ένας από τους πρωταγωνιστές της βραδιάς που έληξε στην παράταση σε 87-85, φέρνοντας τον Ολυμπιακό αγκαλιά με το πλεονέκτημα έδρας  στα playoffs της EuroLeague. Φανερά συγκρατημένος για τη νίκη, κατά την επιστροφή της ομάδας, ο V-Span ανάρτησε στο Instagram μία φωτογραφία του, με το εξής σχόλιο: “Καλή νίκη και συνεχίζουμε”.

Τα στατιστικά απόδοσης του Βασίλη Σπανούλη: 15 πόντοι (4/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές), 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη σε 22:24 (10 ranking)

Μόλις στο πρώτο λεπτό τράβηξε τον Σίνγκλετον και χρεώθηκε πρώτα με φάουλ και στη συνέχεια με αντιαθλητικό, πριν αστοχήσει στο πρώτο του σουτ από τα έξι μέτρα στο τρίτο λεπτό. Η πρώτη του καλή στιγμή ήρθε στο έκτο λεπτό, μια ασίστ στον Μιλουτίνοφ που κάρφωσε για το 6-5, η δεύτερη στο όγδοο λεπτό, ένα drive με άψογο τελείωμα για το 11-12 του Ολυμπιακού. Στο 19′ έβαλε βολές για το 30-43, δεν έλαμψε στο πρώτο μέρος, αλλά ήταν θετικός. Μπήκε πεισμωμένος στο τρίτο δεκάλεπτο και πέτυχε παλικαρίσιο καλάθι για το 34-45, πήγε στο μαρκάρισμα του Καλάθη, έβαλε και νέο δίποντο για το 38-49 και στο 26′ πήρε σουτ από τα 10 μέτρα για να γράψει το 45-55 που πάγωσε το ΟΑΚΑ. Αστόχησε στο επόμενο τρίποντο γιατί δεν είχε καλή ισορροπία σώματος, γύρισε για το τελευταίο τετράλεπτο και αστόχησε σε διαδοχικά μακρινά σουτ, όμως στα 55″ με το σκορ στο 71-70 πήρε την φάση πάνω του και κέρδισε βολές για να βάλει τη μία (71-71). Πήρε και την τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού, έκανε καλή προσπάθεια, ήταν όμως άστοχος για να οδηγηθεί το ματς στην παράταση. Μετά το μεγάλο τρίποντο του Καλάθη έβαλε γκολ-φάουλ απέναντι στον Γκέιμπριελ για το 81-81 στα 95″, πριν δώσει βολές στον άσο του Παναθηναϊκού που είχε 1/2 για το 82-81. Δεν έγινε τελικά μοιραίος, είδε τον Ρόμπερτς (τον οποίο περίμενε μισή σεζόν) να “καθαρίζει” το ματς και ήταν θετικός, με τις καλές και τις κακές στιγμές του, αλλά θετικός.