Thursday, March 28g-point.gr

Το σχόλιο της ΠΑΕ ΠΑΟΚ για τη μεγάλη ανατροπή επί του Ολυμπιακού στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ έστειλε στον αγωνιστικό χώρο μέσω της ανατροπής (3-2) επί του Ολυμπιακού ότι δεν τα παρατάει ποτέ. Το ίδιο έκανε και μέσω της ιστοσελίδας του στο report που φιλοξενεί με την ανάλυση της πρώτης αναμέτρησης κόντρα στους Πειραιώτες για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

«Τον ΠΑΟΚ δεν θα τον ξεγράφεις ποτέ», σχολιάζει ο «δικέφαλος του Βορρά», αλλά και: «Ακόμα και όταν όλα είναι εναντίον πάντα βρίσκει τον τρόπο να αντιδρά».

Η ανάλυση του ΠΑΟΚ

Τον ΠΑΟΚ δεν θα τον ξεγράφεις ποτέ

Το κλίμα ήταν ήδη άσχημο, λόγω των προηγούμενων κακών αποτελεσμάτων. Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν εφιαλτικό με δύο γκολ πριν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν λυγίζει ποτέ. Ακόμα και όταν όλα είναι εναντίον πάντα βρίσκει τον τρόπο να αντιδρά. Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού στην Τούμπα στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και πήρε προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό. Χασάν και Γκιγιέρμε στο 3? και στο 8? αντίστοιχα έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους και πάγωσαν την Τούμπα, με το πρώτο γκολ βέβαια να προέρχεται από σέντρα του Βαλμπουενά που ήταν σε θέση οφσάιντ.

Εκεί όμως μίλησε ο εγωισμός των παικτών. Οι ποδοσφαιριστές του Δικεφάλου πίστεψαν στους εαυτούς τους, κατέθεσαν ότι είχαν στο γήπεδο και κατάφεραν να φτάσουν σε μία μεγάλη ανατροπή.

Ο Δημήτρης Πέλκας στο 10? μείωσε με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από προσπάθεια του Άκπομ. Το γκολ του The Joker αφύπνισε τους υπόλοιπους και δύο λεπτά μετά ο Γιόσιπ Μίσιτς με εκπληκτικό σουτ ισοφάρισε σε 2-2.

Διάβασε  Το μήνυμα της ΠΑΕ για Σαββίδη: «Χρόνια πολλά στον άνθρωπο που μεταμόρφωσε τον ΠΑΟΚ»

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό και ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, ανάμεσα στις κορυφαίες ομάδες της χώρας. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος και κατάφερε να κάνει την ανατροπή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέλκα μετά από χέρι του Σεμέδο.

Οι ποδοσφαιριστές του Φερέιρα έμειναν συγκεντρωμένοι μέχρι το φινάλε, έπαιξαν από το 85? και μετά με παίκτη λιγότερο αλλά κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και να είναι σε θέση ισχύος για την ρεβάνς του Απριλίου.