Thursday, April 25g-point.gr

Βαριά ήττα για ΠΑΟΚ…που ελπίζει ωστόσο για πρόκριση στους 32! (VIDEO)

Η πρόωρη αποβολή του Xατσερίντι και η αναποφασιστικότητα του Λουτσέσκου να περάσει τον Βαρέλα σαν αλλαγή για να έχει τουλάχιστον δύο στόπερ, έφεραν μια μάλλον αναμενόμενη ήττα, αφού το ματς τελείωσε από το πρώτο μέρος με τα δύο γκολ του Ζιρού σε δέκα λεπτά (27’-37’). Ο πολύ καλός Χάντσον-Οντόι το 3ο γκολ των Λονδρέζων στο 60’, ενώ στο 78’ έφτιαξε το 4-0 για τον Μοράτα.

Παρόλα αυτά ο Δικέφαλος του Βορρά, έχει τις πιθανότητες με το μέρος του για την πρόκριση την τελευταία αγωνιστική, αν ο ίδιος κερδίσει την Μπάτε Μπορίσοφ και η Τσέλσι ολοκληρώσει με νίκη τον όμιλο απέναντι στη Βίντι. Αν συμβεί αυτό το σενάριο, ο ΠΑΟΚ θα γίνει ο πρώτος σύλλογος στην ιστορία του Europa League, που θα περάσει με έξι βαθμούς, εφόσον επικρατήσει της Μπάτε Μπορίσοφ.

Μοναδικός που διασώθηκε από την κακή εμφάνιση του ΠΑΟΚ, ο Βιεϊρίνια, σε τραγική βραδιά οι υπόλοιποι παίκτες, με τον Μάτος να είναι μέσα στην φάση της αποβολής με κάκιστη μπαλιά στον Κχατσερίντι για να έρθει το μαρκάρισμα στον Ζιρού και η αποβολή, ενώ έχασε τον Ζιρού στο 2-0.

Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τον ΠΑΟΚ, μιας και μόλις μετά από επτά λεπτά, μια κάκιστη πάσα του Μάτος στον Κχατσερίντι και ο λάθος υπολογισμός του Ουκρανού, έδωσαν την ευκαιρία στον Ζιρού να «τσιμπήσει» την μπάλα με τον υψηλόσωμο στόπερ του Δικεφάλου του Βορρά να ανατρέπει τον Γάλλο και να δέχεται απευθείας κόκκινη.

Αυτή η εξέλιξη ανάγκασε τον ΠΑΟΚ να υποχωρήσει από νωρίς στην περιοχή του και να μην μπορεί να κρατήσει την μπάλα. Ο Χάτσον-Οντόι μέσα σε δύο λεπτά προσπάθησε ν’ απειλήσει, με την μια περίπτωση να φεύγει άουτ και την δεύτερη να εξουδετερώνεται από τον Πασχαλάκη.

Διάβασε  ΠΑΟΚ-Για τρίτη σερί σεζόν ο Απρίλης αποδεικνύεται καταστροφικός

Στο 20ο λεπτό ο Πασχαλάκης πραγματοποίησε υπέροχη επέμβαση σε σουτ του Λόφτους-Τσικ, ενώ στο κόρνερ ο Κέιχιλ έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει έξω. Ο Λουτσέσκου σκεφτόταν την αλλαγή του Βαρέλα στο ματς, αλλά η συνεχής πίεση της Τσέλσι, αύξανε την πίεση με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί καν να κρατήσει μπάλα.

Έτσι στο 27ο λεπτό, μετά από έναν συνδυασμό του Φάμπρεγας, με τον Πέδρο να κατεβάζει υπέροχα την μπάλα, ο Ζιρού βρέθηκε μόνος στα δεξιά της περιοχής (αριστερά όπως αμυνόταν ο ΠΑΟΚ) και με αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ για την Τσέλσι.

Αμέσως μετά ο Οντόι εξαπέλυσε σουτ με το δεξί, με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει εκτός εστίας. Στο 33’ άλλη μια δημιουργία του Πέδρο, έφερε τον Ζαπακόστα σε θέση βολής από πλάγια, για να εξουδετερώσει πάλι ο Πασχαλάκης. Στο 37’ άλλη μια υπέροχη έμπνευση του Σεσκ Φάμπρεγας έφερε το δεύτερο γκολ.

Ο Ζιρού έκανε κίνηση στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ με τον Μάτος να τον χάνει, ο Φάμπρεγας τον βρήκε με μια μπαλιά 35 μέτρων και ο Γάλλος στράικερ εκτέλεσε με τη μία με το αριστερό για το 2-0. Ο Πέδρο από γύρισμα του Έμερσον στο 42’ απείλησε ξανά, αλλά δεν έπιασε το σουτ, όπως θα ήθελε για να διώξει ο Κρέσπο.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Λουτσέσκου πέρασε τον Ουάρντα, αντί του Πρίγιοβιτς με τον Αιγύπτιο να μπαίνει κεφάτος και να δίνει τουλάχιστον μια πνοή στην ομάδα του Δικεφάλου του Βορρά. Στο 52’ ο Ζαμπά γύρισε ωραία την μπάλα στον Αιγύπτιο που κόπηκε τελευταία στιγμή. Στο 55’ ο Λόφτους-Τσικ απείλησε τον Πασχαλάκη με δεξί σουτ, για να επέμβει ο πορτιέρε του ΠΑΟΚ, ωστόσο δεν συνέβη το ίδιο και στο 60’ όταν μετά από ένα ακόμα «πούλημα» της μπάλας, ο Χάντσον-Οντόι, προχώρησε ανενόχλητος και σημάδεψε την κλειστή γωνία του Πασχαλάκη για να κάνει το 3-0.

Διάβασε  Στις 12 Μαΐου το ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός - Μεταφέρεται μια εβδομάδα η τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος

Μετά το ημίωρο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πολύ, αλλά ο εξαιρετικά κεφάτος Χάντσον-Οντόι συνέχισε να δημιουργεί κινδύνους και το ίδιο έπραξε και στο 78’ όταν σέρβιρε στον νεοεισελθόντα Μοράτα την ευκαιρία να σκοράρει με κεφαλιά για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Ο καταιγισμός της Τσέλσι έκλεισε με μια ευκαιρία του Γουίλιαν που απέκρουσε ο Πασχαλάκης και ένα άστοχο φάουλ του Μπάρκλεϊ.

Τσέλσι: Κέπα, Ζαπακόστα (62’ Άμπαντου), Κρίστενσεν, Κέιχιλ, Παλμιέρι Φάμπρεγκας, Μπάρκλεϊ, Λόφτους-Τσικ, Πέδρο (66’ Ουίλιαν), Χάντσον-Οντόι, Ζιρού (75’ Μοράτα)

Στον πάγκο έμειναν οι: Καμπαγιέρο, Αλόνσο, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Κχατσερίντι, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Βέρνμπλουμ, Μαουρίτσιο (79’ Πέλκας), Ελ Καντουρί (76’ Βαρέλα), Ζαμπά, Πρίγιοβιτς (46’ Ουάρντα)

Στον πάγκο έμειναν οι: Ρέι, Μπίσεσβαρ, Ακπομ, Κάνιας