Wednesday, April 24g-point.gr

Βελτιωμένος ο ΠΑΟΚ…σκόνταψε στον Διούδη!

Με τον γκολκίπερ του να κάνει μεγάλη εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός κράτησε το 0-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ.

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας την πρώτη καλή στιγμή μόλις στο τρίτο με το πλασέ του Μπίσεσβαρ και τον Διούδη να διώχνει με μεγάλη δυσκολία σε κόρνερ, Στο 6’ και πάλι ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού επενέβη σωτήρια σε σουτ του Λημνιού, μετά από ωραία ενέργεια και πάσα του Πέλκα. Ενώ στο 12ο λεπτό ο Βιεϊρίνια δοκίμασε και αυτός τα ρεφλέξ του διεθνούς τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, ο οποίος όμως απέκρουσε.

Οι παίκτες του «τριφυλλιού» από την πλευρά τους έκαναν πολλά εύκολα λάθη στις μεταβιβάσεις, με τον Ζαχίντ «εγκλωβισμένο» και τους Κουρμπέλη-Δώνη να έχουν μεγάλες αποστάσεις τόσο από τους «μπροστά» όσο και τα μετόπισθεν της ομάδας τους.

Παράλληλα, δέχτηκαν σχεδόν όλες τις φάσεις από τα δεξιά, με την συνεργασία Γιόχανσον-Μπουζούκη να δείχνει «προβληματική» και την κατάσταση να βελτιώνεται… κάπως μόνο στα τελευταία δέκα λεπτά.

Μάλιστα, είναι χαρακτηριστικό ότι, η μια και μοναδική φορά που ο Παναθηναϊκός απείλησε ήταν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου και πάλι η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουζούκη ήταν αρκετά άστοχη…

Στο μεσοδιάστημα, δε, ο ΠΑΟΚ είχε κι άλλες ευκαιρίες για να κάνει το 0-1. Ωστόσο έπεσε πάνω στον Διούδη, που έβγαλε εντυπωσιακά την διπλή φάση του 27ου λεπτού, με τις προσπάθειες Λημνιού και Πέλκα, ενώ ο τελευταίος αστόχησε ανενόχλητος με κεφαλιά στο 34’, με το 0-0 να διατηρείται μέχρι την ανάπαυλα!

Στην επανάληψη, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλύτερα μεν, ισορροπώντας την κατάσταση χάρη στην καλό τους πρέσινγκ και την είσοδο του Αγιούμπ -που έδωσε πιο ελεύθερο ρόλο στον Δώνη και οδήγησε τον Μπουζούκη ξανά στο δεξί «φτερό»- αλλά ήταν οι Θεσσαλονικείς εκείνοι που έφτασαν πρώτοι και περισσότερες φορές κοντά στο γκολ…

Με τον Διούδη να σταματάει εντυπωσιακά τον Πέλκα σε τετ α τετ μόλις στο 47’ και παράλληλα να αποκρούει, πιο εύκολα, τα σουτ των Άκπομ στο 55’ και Λάμπρου στο 57’, σε δύο αντεπιθέσεις!

Διάβασε  Συλλήψεις χούλιγκαν για τη δολοφονία στου Ρέντη – Ολονύχτια επιχείρηση της ΕΛ.ΑΣ.

Ενδιάμεσα, ο Παναθηναϊκός κατέγραψε την καλύτερη του στιγμή, ξανά από «στημένη» μπάλα, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αγιούμπ να βρίσκει στον ώμο του Άκπομ κι ενώ πήγαινε για την εστία, καταλήγοντας σε κόρνερ στο 54ο λεπτό.

Μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τον ΠΑΟΚ -που ούτως ή άλλως έψαχνε την κόντρα για να «χτυπήσει»- να δυσκολεύεται πλέον να βρει ανοιχτούς χώρους και να περιορίζεται αρκετά.

Μάλιστα, θα μπορούσε να ολοκληρώσει την αναμέτρηση ακόμα και… ηττημένος, αλλά η προβολή του Καμπετσή από το «γέμισμα» του Κολοβού ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας «έγλυψε» το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη!