Thursday, March 28g-point.gr

Βήμα πρόκρισης έκανε ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα, κόντρα στη Γάνδη, επικρατώντας 1-0

Συνεχίζοντας την παράδοση με τους Βέλγους, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη, χάρη στον καλύτερο φετινό του παίκτη, τον Γιάσμιν Κούρτιτς.

Ο Σλοβένος άσος περιορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο 58’ με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 1-0. Ο «Δικέφαλος» φωνάζει για πέναλτι στο 20’, που δεν δόθηκε γιατί δεν υπάρχει VAR, ενώ στο 53’ ακυρώθηκε σωστά γκολ της Γάνδης, με τον Κάστρο Μόντες να είναι οφσάιντ.

Ο ΠΑΟΚ θα πάει πάντως λαβωμένος στη ρεβάνς, καθώς Ζίβκοβιτς και Κούρτιτς πήραν ανόητες κίτρινες κάρτες και δεν θα ταξιδέψουν στο Βέλγιο.

Η Γάνδη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τον Πασχαλάκη. Ο ΠΑΟΚ έψαχνε τις αντεπιθέσεις, αλλά δεν έφτασε σε σημείο να γίνει επικίνδυνος. Στο 19’ ένα σουτ του Αουγκούστο κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Στο 20’ ο «Δικέφαλος του Βορρά» απείλησε, όταν ο Μπίσεσβαρ έκανε το γύρισμα, αλλά ο Ρεφ απέκρουσε προ του Άκπομ. Σε αυτή τη φάση υπάρχει χέρι του Ενγκαντό, αλλά ο διαιτητής δεν μπορούσε να το δει, ενώ δεν υπάρχει VAR για να τον ειδοποιήσει.

Μετά από αυτή τη φάση, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ανέβασε στροφές και πίεσε περισσότερο, αλλά η Γάνδη έχασε κάποιες ευκαιρίες. Στο 24’ ο Πασχαλάκης μπλόκαρε προ του Χιούλσαγκερ, στο 30’ ο Οφόε κόπηκε σωστά από τον Λύρατζη, ενώ στο 31’ ο Ντεπουάτρ υπό την πίεση του Κρέσπο, έκανε ένα άστοχο σουτ.

Στα επόμενα λεπτά ως το φινάλε του ημιχρόνου, η Γάνδη δεν μπόρεσε να απειλήσει, με τον ΠΑΟΚ να δείχνει πρόβλημα στη δημιουργικότητά του. Στο 45’ ο Ζίβκοβιτς πήρε μια ανόητη κίτρινη κάρτα, που θα του στοιχίσει τη συμμετοχή στη ρεβάνς.

Διάβασε  Το μήνυμα της ΠΑΕ για Σαββίδη: «Χρόνια πολλά στον άνθρωπο που μεταμόρφωσε τον ΠΑΟΚ»

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, ψάχνοντας για το γκολ. Στο 52’ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, όταν από σέντρα του Κούρτιτς, ο αφύλακτος Άκπομ έπιασε τη σκαστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία.

Στο επόμενο λεπτό, ο Κάστρο Μόντες εκμεταλλεύτηκε στην ασταθή απόκρουση του Πασχαλάκη και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο βοηθός σήκωσε σωστά το σημαιάκι του, γιατί ο σκόρερ ήταν οφσάιντ.

Ο Κούρτιτς είχε εξουδετερωθεί από τους Βέλγους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όταν ο Τσιγγάρας στο 56’ κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, βρήκε τον τρόπο να φανεί. Ο Σλοβένος άσος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, βάζοντας φωτιά στην Τούμπα.

Η Γάνδη προσπάθησε να απαντήσει, αλλά δεν έβρισκε εύκολα χώρους. Στο 69’ ο Λύρατζης έκανε καίρια επέμβαση πριν η μπάλα φτάσει στον Χιούλσαγκερ. Ο ΠΑΟΚ αμυνόταν σωστά όταν χρειαζόταν, με τη Γάνδη να μην βρίσκει τρόπους να φτάσει στην ισοφάριση.

Ο Κούρτιτς στο 74’ έκανε φαλτσαριστό σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 79’ όμως δέχτηκε κίτρινη κάρτα για ανόητο λόγο, χάνοντας κι αυτός τη ρεβάνς.

Στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚ φρόντισε να μην κινδυνέψει, ενώ η Γάνδη δεν μπόρεσε να απειλήσει, με το 1-0 να παραμένει ως το τέλος.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (80’ Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας, Κούρτιτς (80’ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς (86’ Μουργκ), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (71’ Ελ Καντουρί), Άκπομ (86’ Τσόλακ).

Γάνδη (Χάιν Βανχάζενμπουργκ): Ρεφ, Χάνκε-Όλσεν, Ενγκαντό, Οκούμου (46’ Τορουναρίγκα), Σαμουάζ, Ντε Σαρτ, Κουμς, Κάστρο Μόντες, Οφόε, Χιούλσαγκερ (82’ Τισουντάλι), Ντεπουάτρ.