Thursday, April 25g-point.gr

Βήμα πρόκρισης για ΠΑΟΚ στο βόλεϊ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 σετ την Μπάρκομ στην Ουκρανία στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του CEV Cup βόλεϊ ανδρών και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στους «16» διοργάνωσης, οπότε στη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή ήττα με 3-2 σετ στην Πυλαία.

Με «μαέστρο» τον Τερζή, που κάλυψε και με το παραπάνω το κενό του Ντίμα Φιλίποφ, και πρώτο σκόρερ τον Φαν Ντάικ, ο ΠΑΟΚ πήρε το σκορ που ήθελε. Ο «Δικέφαλος», με εξαίρεση το τρίτο σετ, στο οποίο, μάλιστα, κατάφερε να «γυρίσει» το σκορ και να προηγηθεί με 19-17, δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα, πίεσε με το σερβίς και είχε σαφή υπεροχή στην επίθεση με 61 πόντους και αποτελεσματικότητα 54%, έναντι 53 των Ουκρανών και 47% αποτελεσματικότητα.