Saturday, April 20g-point.gr

Women Volley League-Ψυχωμένος ΠΑΟΚ «λύγισε» στην πρεμιέρα τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό

Ονειρεμένη πρεμιέρα για την ομάδα βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, έβγαλε ψυχή και επικράτησε με 3-1 σετ του πρωταθλητή Παναθηναϊκού στη Θεσσαλονίκη ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στην φετινή Women Volley League.

Το ματς:

1o σετ

Η αρχή του αγώνα βρήκε τον Παναθηναϊκό να πατά καλύτερα στο τάραφλεξ και να προηγείται με τη μέγιστη δυνατή διαφορά των 6 πόντων (8-14). Ωστόσο οι παίκτριες του ΠΑΟΚ, κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και με διαδοχικούς πόντους «ροκάνισαν» τη διαφορά στους 3. Στη συνέχεια το μπλοκ του γηπεδούχων έμοιαζε με…τοίχο και το προβάδισμα άλλαξε χέρια στην πιο κρίσιμη καμπή του σετ με το σκορ να γίνεται 21-17. Ο ΠΑΟΚ τελείωσε το πρώτο σετ με διαφορά 6 πόντων, κατακτώντας το σετ με 25-19.

2o σετ

Στο δεύτερο σετ, οι «πράσινες» του Μπράνκο Γκάγιτς, αφυπνίστηκαν και κατάφεραν με οδηγούς την Ανθούλη και την Χατζηευστρατιάδου να κρατήσουν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια. Μεγαλύτερη διαφορά για τις πρωταθλήτριες ήταν εκείνη των 9 πόντων που ήταν και η τελική καθώς το σετ έληξε στο 16-25 υπέρ του Παναθηναϊκού.

3ο σετ

Το κρισιμότερο σημείο της αναμέτρησης στο οποίο κρίθηκε πιθανώς το ντέρμπι. Με συνεχείς εναλλαγές και τον Παναθηναϊκό να προηγείται χάρη στο εξαιρετικό μπλοκ και τις επιθέσεις σε πρώτο χρόνο, πήρε το προβάδισμα με 5 πόντους (17-22). Από εκείνο το σημείο και μετά το… χαρτί γύρισε για τον ΠΑΟΚ που έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να πετύχει μια μυθική ανατροπή κάνοντας 25-24.
Μετέπειτα το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον ΠΑΟΚ να το κατακτά με 34-32 και να κάνει το 2-1.

4ο σετ

Διάβασε  Ο ΠΑΟΚ έφτασε μέχρι τα προημιτελικά του Conference League, βάζοντας στα ταμεία του αρκετά εκατομμύρια ευρώ από την πορεία του στη διοργάνωση

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο ΠΑΟΚ, έδειξε πως θα είναι ο απόλυτος κυρίαρχος και κατάφερε να επιβάλλει γρήγορα τους κανόνες του. Οι «ασπρόμαυρες», προηγούνταν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του σετ με εξαίρεση την προσωρινή ανατροπή του Παναθηναϊκού με ένα πόντο (10-11).

Από το σημείο εκείνο και μετά, το παιχνίδι απέκτησε «άγρια» ομορφιά με συνεχείς ανατροπές και το ματς να πηγαίνει πόντο-πόντο. Ο ΠΑΟΚ στο κρισιμότερο σημείο απέκτησε «σφυγμό» και κατάφερε να… ανοίξει τη διαφορά με δύο διαδοχικούς αιφνιδιασμούς στην καρδιά του μπλοκ των «πράσινων» αυξάνοντας τη διαφορά στο +3 και παίρνοντας εν τέλει το σετ με 25-23.

Τα σετ: 25-19, 15-25, 34-32, 25-23

Αναλυτικά οι πόντοι του ντέρμπι:

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 3 (3/5 επ.), Κρολ 20 (16/41 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στράντζαλη 21 (20/43 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ.-09% άριστη), Βεργίδου 1 (1/2 επ.), Κέιφρι 19 (16/36 επ., 3 μπλοκ, 52% υπ.-45% άριστη), Μπλάνκο 15 (9/13 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 54% υπ.-46% άριστη), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Κλέπκου, Τσιόγκα (0/1 επ.).

Παναθηναϊκός (Μπράνκο Γκάγιτς): Χατζηευστρατιάδου 10 (6/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ανάε 24 (21/37 επ., 3 μπλοκ, 54% υπ.-39% άριστες), Γκρόθες 9 (9/33 επ., 64% υπ.-36% άριστες), Παπαφωτίου 4 (1/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανθούλη 17 (16/42 επ., 1 άσσος), Μέντιτς 10 (5/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 71% υπ.-52% άριστες), Πολίτη (λ), Νικολογιάννη (0/1 επ.), Μεταξά.