Thursday, April 25g-point.gr

Υποταγή του Ολυμπιακού στον ΠΑΟΚ-Εύκολο 3-0 του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε νικητής, με 3-0 σετ (25-23, 25-23, 25-20) απέναντι στον Ολυμπιακό στη Θεσσαλονίκη, στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε» η αυλαία της 18ης αγωνιστικής, αλλά και της κανονικής περιόδου της Volley League. Ουσιαστικά, ο «δικέφαλος» πήρε απλώς μία νίκη γοήτρου, καθώς ο Ολυμπιακός είχε εξασφαλίσει την πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα και δεν είχε κίνητρο για τη νίκη.

Αντίστοιχα, ο ΠΑΟΚ γνώριζε πως θα ήταν οριστικά δεύτερος ανεξαρτήτου αποτελέσματος. Η ομάδα του Πειραιά αγωνίστηκε με όλους τους αναπληρωματικούς της, ενώ ο Τζουλιάνι προέβη σε πολλές αλλαγές.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν ανώτερος καθ’ όλη τη διάρκεια της άνευ βαθμολογικού ενδιαφέροντος αναμέτρησης και πανηγύρισε δίκαια την άνετη νίκη, μπαίνοντας με ανεβασμένη ψυχολογία στα playoffs, από τη δεύτερη θέση. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός, ο οποίος αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του, γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο πρώτο σετ και έδειξε από νωρίς τις… άγριες διαθέσεις του, ξεκινώντας την αναμέτρηση με πέντε αναπάντητους κερδισμένους πόντους, ενώ έφτασε να προηγείται ακόμα και με 18-3! Ο… περίπατος των γηπεδούχων στο πρώτο σετ ολοκληρώθηκε επικρατώντας με 25-11 και κάνοντας με άνεση το 1-0.

Σαφώς πιο ανταγωνιστικοί στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν με 4-2, πριν ο ΠΑΟΚ πατήσει ξανά το γκάζι και προηγηθεί με 14-10. Οι Πειραιώτες έμεναν κοντά στο σκορ, αλλά τελικά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει με 19-14, κάνοντας το 2-0 με 25-18.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, πριν οι γηπεδούχοι προηγηθούν με 13-9 χάρη σε συνεχόμενους άσους του Ντεν Ντρις. Ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεσή του και πλησίασε στον πόντο (19-18), όμως ο ΠΑΟΚ δεν έχασε την ψυχραιμία του, παίρνοντας τελικά και το τρίτο σετ, με 25-22