Tuesday, April 30g-point.gr

Αποφασιστικό βήμα του ΠΑΟΚ για την πρόκρισή του στους 16 του BCL (video)!

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με το… γκάζι πατημένο στο Παλατάκι κόντρα στη Χάποελ Χολόν και προηγήθηκε 17-0 με το τρίποντο του Τζαμάλ Τζόουνς στο 5’13”! Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου σούταραν 4/9 δίποντα και 3/4 τρίποντα, είχαν 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ απέναντι στους Ισραηλινούς που άρχισαν το ματς με 0/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 5 λάθη! Ο «Δικέφαλος» βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά του κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 25-11 με 6/12 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6 ασίστ και μόλις 1 λάθος ενώ η Χάποελ είχε 4/15 σουτ εντός πεδιάς.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στη δεύτερη περίοδο όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 47-31, σουτάροντας με το εντυπωσιακό 66.6% πίσω από τα 6μ.75 (8/12 τρίπ.) κι έχοντας ως σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Τζόουνς (10π.), Γκος (9π., 3ασ.) και Χάτσερ (8π., 4ασ.). Η αντίδραση της Χάποελ ήλθε στο τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 50-39 όμως η ΠΑΟΚ άντεξε στην πίεση και προηγήθηκε με 71-55 στο 30′. Το τρίποντο του Χρυσικόπουλου ανέβασε τη διαφορά στο +19 (78-59, 32’04”), ο Σον Τζόουνς έδινε λύσεις στην επίθεση των Ισραηλινών όμως ο «Δικέφαλος» δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα κι επικράτησε με 92-77.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 47-31, 71-55, 92-77.