Friday, April 26g-point.gr

«Άλωσε» τη Σύρο ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 σετ τον Φοίνικα στη Σύρο στο ντέρμπι της έβδομης αγωνιστικής της Volley League ανδρών και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό, αφήνοντας τους «πειρατές» στην πέμπτη θέση.

Ο Φοίνικας kατάφερε να προηγηθεί 1-0 σετ, αλλά, στη συνέχεια, δεν μπόρεσε να πιέσει σε σερβίς και επίθεση και γνώρισε την ήττα από τον πληρέστερο ΠΑΟΚ. Το παιχνίδι του Φοίνικα επηρεάστηκε από την αποχώρηση του Τζούριτς στο τέλος του δεύτερου σετ.

Ο ΠΑΟΚ είχε πρώτο σκόρερ τον Βαν Ντε Ντρις, που έκανε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν με 26 πόντους, 17/36 τελειωμένες επιθέσεις, 4 άσσους και 5 πόντους από μπλοκ. Κορυφαίος ο Κοκκινάκης σε υποδοχή και άμυνα, ενώ ο Βουλκίδης με 79%α ποτελεσματικότητα στην επίθεση, 2 μπλοκ και 1 άσσο, ήταν εγγύηση στο σκοράρισμα. Απουσίασε ο Γιόρνα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 27-25

2ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 23-25

3ο σετ: 4-8, 9-16, 14-21, 17-25

4o σετ: 6-8, 15-16, 18-21, 21-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 5 άσσοι, 49 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 8 άσσος, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 27-25, 23-25, 17-25, 21-25 σε 116΄

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 18π. (16/39επ., 2 άσσοι), Παπαλεξίου 10 (9/12επ., 1 μπλοκ), Ιερεθουέλο 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 8 (7/13επ., 62%υπ., 38%αρ.), Τζούριτς 5 (3/4επ., 2 άσσοι), Φρομ 11 (9/25επ., 2 μπλοκ, 27%υπ., 18%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 77%υπ., 50%αρ.), Γαλιώτος 1 (1/1επ.), Ρουμελιωτάκης 1 (1/2επ.. 50%αρ.), Παπαδόπουλος 1 (1/6επ., 71%υπ., 57%αρ.), Χαραλαμπίδης 1 (1/3επ.)

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Κόστα 9π. (4/5επ., 5 μπλοκ), Ουόλς 1 (1/2επ.), Βουλκίδης 14 (11/14επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σωτηρίου 9 (7/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ράπτης 15 (12/22επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 45%υπ., 40%αρ.), Βαν ντε Ντρις 26 (17/36επ., 5 μπλοκ, 4 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. – 53%υπ., 43%αρ.), Γιόρνα, Ηλίας

Διάβασε  ΠΑΟΚ: «Η Τούμπα θα κρίνει τον πρωταθλητή, χωρίς περιθώριο λάθους με Λαμία»