Friday, April 19g-point.gr

Διέλυσε την Οπάβα ο ΠΑΟΚ

Με πολλά σερί και επιμέρους σκορ σε τρίτη και τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ σάρωσε 94-69 την Οπάβα στην Τσεχία για την πέμπτη αγωνιστική του BCL και έφτασε στο 2-3 το ρεκόρ του στον δεύτερο όμιλο, μπαίνοντας για τα καλά στο «κόλπο» της πρόκρισης στους «16» της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -10 στην πρώτη περίοδο με τα 9/9 τρίποντα και ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο +2, όμως στην τρίτη περίοδο ο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασαν στο +11 και στο +14 για να πάει η διαφορά στο +22 και +27.

Σε αυτό βοήθησαν περισσότερο οι Γκος με 18 και Αθηναίου με 17 πόντους, έχοντας τη συμπαράσταση των Μορέιρα με 15 και Μαργαρίτη με 14 πόντους.

Για τους Τσέχους, ξεχώρισαν ο Σιρίνα με 14 και Κλέτσκα με 13 πόντους.

Η Οπάβα ξεκίνησε με 6/6 τρίποντα στην προβληματική άμυνα του ΠΑΟΚ που έβρισκε τις λύσεις μόνο στη ρακέτα με τον συγκινητικό Μορέιρα. Έτσι, φτάσαμε στο 23-13 από το «βομβαρδισμό» από τα 6.75. Ο Αθηναίου με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 23-19, όμως τα δύο τρίποντα της Οπάβα έφεραν το 29-19 και τα λάθη του Χάτσερ βοήθησαν τους Τσέχους να βρουν τις λύσεις και μέσα στη ρακέτα και τελικά με τα 3/3 τρίποντα του Αθηναίου ο «Δικέφαλος» ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο 31-24.

Η κακή άμυνα του ΠΑΟΚ στην αρχή της δεύτερης περιόδου έφερε τα 9/9 τρίποντα για την Οπάβα και φτάσαμε στο 38-25. Εκεί, μπήκε στο παρκέ ο Γκος και με τα δύο συνεχόμενα τρίποντα βοήθησε σε ένα 11-0 και το σκορ έγινε 38-36. Όμως, η αδιάφορη άμυνα στα ελεύθερα σουτ των Τσέχων τους βοήθησε να προηγηθούν 43-36, αφού οι γηπεδούχοι μάζευαν εύκολα τα αμυντικά ριμπάουντ και έφευγαν σε αιφνιδιασμούς. Ο Μαργαρίτης βρήκε τις λύσεις και κατάφερε να ισοφαρίσει με 7-0 σερί και το 43-43 και με συνολικό επιμέρους σκορ 2-11, ο ΠΑΟΚ «έκλεισε» το ημίχρονο στο 45-47. Πλέον, οι Τσέχοι είχαν φτάσει στα 10/18 τρίποντα και οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασαν στα 7/13 και τα 11/19 δίποντα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με 4-0 σερί στην τρίτη περίοδο και έφτασε στο 45-51. Στο 50-53, ο «Δικέφαλος» με σερί 8-0 έφτασε στο 50-61 με πολλές επιλογές. Εκεί, η Οπάβα υποτιμήθηκε ξανά από την άμυνα των «ασπρόμαυρων» και μείωσε σε 58-63 και ξαναμπήκε στο ματς. Όμως, εκεί ο ΠΑΟΚ βρήκε πολλές λύσεις και έφτασε σε επιμέρους 2-11 και στο 60-74 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου με πολλά ελεύθερα σουτ από τους περιφερειακούς του.

Διάβασε  ΠΑΟΚ: «Γράφουμε ιστορία σε γήπεδο και εξέδρες»

Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε ένα +10 με +14 στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Στο 67-77, ο «Δικέφαλος» βρήκε πολλές λύσεις από τη γραμμή των 6.75 με όλους τους περιφερειακούς και με σερί 10-0 φτάσαμε στο +20 και όλοι περίμεναν την τυπική λήξη της αναμέτρησης. Ο Γκος έκανε το 67-92 και το ματς ολοκληρώθηκε στο 69-94.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-24, 45-47, 60-74, 69-94

ΟΠΑΒΑ (Ζούντεκ): Μπουκόβνιακ, Κούριλ 2 (8 ασίστ), Κβάπιλ 6, Σλάβικ 2, Σβάντρλικ 10 (2), Γκνιάντεκ 11 (1), Γιουρέκα, Κλέτσκα 13 (2), Σίρινα 14 (4), Ζμπράνεκ 11 (3)

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 17 (5/7 τρίποντα), Γκάρετ 3 (6 ριμπάουντ), Γκος 18 (4/7 τρίποντα), Σχίζας 2, Τέπιτς 3 (1), Χρυσικόπουλος 4, Χάτσερ, Τζόουνς 7 (1),μ Κόνιαρης 5 (1), Μορέιρα 15, Ζάρας 6 (2)