Friday, April 26g-point.gr

Έκανε… βόλτα στον Βόλο και τώρα «τελικός» με Ολυμπιακό για τον ΠΑΟΚ!

Απέναντι σε έναν Βόλο με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του, ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τον έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης, να πιέσει κι εντέλει να ανοίξει το σκορ στο 28ο λεπτό, όταν ο Ντάντας βρήκε τον Ζίβκοβιτς και ο Σέρβος έγραψε το 0-1 με ωραίο διαγώνιο σουτ.

Στο 36′ ο «Δικέφαλος» έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει, όταν ο Ζίβκοβιτς σέντραρε, ο Μπράντον Τόμας πήρε την κεφαλιά και η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού.

Η κατάσταση για τους γηπεδούχους έγινε ακόμα πιο δύσκολη στο 45′, όταν ο διαιτητής Βεργέτης, με τη βοήθεια του VAR, πήρε πίσω την κίτρινη κάρτα που είχε δείξει στον Πιρές για σκληρό φάουλ στον Ζίβκοβιτς και τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη.

Η ομάδα του Λουτσέσκου έκανε το 0-2 στο 57ο λεπτό με τον Τόμας να βρίσκει στόχο αυτή τη φορά, πάλι με κεφαλιά, από σέντρα του Σβαμπ.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ πάει στον «τελικό» της τρίτης θέσης με τον Ολυμπιακό, την ερχόμενη Κυριακή στην Τούμπα, θέλοντας μόνο τη νίκη για να την κατακτήσει.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Αυγερινός, Τάχατος, Πίρινεν, Ασλανίδης, Σι, Μεταξάς, Κάτσε (87΄ Λούνα), Οικονομόπουλος (63΄ Τριανταφύλλου), Καρτάλης (75΄ Άλχο), Μεθκίδα (75΄ Τσοκάνης), Πιρές.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Λύραντζης, Νασμπεργκ, Κεντζιόρα, Ντάντας, Σβαμπ (70΄ Σοάρες), Κωνσταντέλιας, Μπίσεσβαρ (79΄ Τζίμας), Α. Ζίβκοβιτς (70΄ Ελ Καντουρί), Μπράντον Τόμας (82΄ Ρικάρντο).

Διάβασε  ΠΑΕ ΠΑΟΚ: «Δεν είναι ώρα για λόγια και αναλύσεις, είναι ώρα για έργα»