Sunday, May 19g-point.gr

Εκμεταλλεύτηκε την ήττα της ΑΕΚ και έφυγε στο +5 από την τρίτη θέση ο ΠΑΟΚ!

Φουλ πίεση από τον ΠΑΟΚ, που είχε την κατοχή και τον απόλυτο έλεγχο φτιάχνοντας τη μία φάση μετά την άλλη προς την εστία του Βέρχουλστ, με τον Απόλλωνα να… κρατάει στο ξεκίνημα κυρίως λόγω των επεμβάσεων του Βέλγου αλλά και της αστοχίας των φιλοξενούμενων.

Στο δίλεπτο 17’-18’ ο Βέρχουλστ έβγαλε με το πόδι το εξ επαφής σουτ του Βιεϊρίνια και ο Άκπομ αστόχησε, με τον Απόλλωνα στο 21’ να έχει την πρώτη του τελική αλλά η κεφαλιά του προωθημένου Λισγάρα πέρασε άουτ. Η πίεση του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και τελικά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ που άξιζαν, με την άμυνα των γηπεδούχων να αδρανεί και τον Μουργκ με πλασέ να γράφει το 1-0 στο 31ο λεπτό.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους ο Απόλλων ξεθάρρεψε, πήρε μέτρα και έφτιαξε δύο καλές φάσεις για να ισοφαρίσει αλλά βρήκε απέναντί του τον Πασχαλάκη που με δύο μεγάλες επεμβάσεις σε Γιαννιώτα (86’) και Γιακιμόφσκι (43’), διατήρησε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ ως το ημίχρονο. Ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος έπεσε, οι φιλοξενούμενοι ήταν νωθροί και μετά το 60ο λεπτό άρχισαν να δίνουν χώρους και δικαιώματα στον Απόλλωνα, με τον Τσιλούλη στο 61’ να απειλεί. Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που αποδείχτηκε ουσιαστικά μοιραίος για τους γηπεδούχους αφού είκοσι λεπτά μετά και έπειτα από την πάρε-βάλε πάσα του Μαρτίνες, δεν κατάφερε εξ επαφής να σκοράρει.

Ο ΠΑΟΚ είχε γλιτώσει, αλλά δεν πατούσε καλά και έπαιζε κυρίως άμυνα, όμως σε μια κόντρα-επίθεση ο Σιδηρόπουλος θεώρησε πως υπήρχε ανατροπή του Βέρχουλστ στον Σίντκλεϊ, με τον Κούρτιτς στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει από την άσπρη βούλα το τελικό 2-0.

Διάβασε  Σπάνε το μπλόκο της αστυνομίας οι οπαδοί του ΠΑΟΚ: Πορεία από Καμάρα και γιγαντοοθόνη στην Τούμπα!