Thursday, March 28g-point.gr

Ένα… εκρηκτικό δεκάλεπτο στην έναρξη του δεύτερου μέρους ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ Β, που επικράτησε με 2-1 του Θεσπρωτού

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο πεντάλεπτο, ο ΠΑΟΚ Β ανέλαβε πλήρως τα ηνία του αγώνα, ψάχνοντας νωρίς το γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο.

Η πρώτη τελική ήρθε με τον Γκορντεζιάνι στο 9′, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Δικέφαλος δημιούργησε την πρώτη πραγματικά καλή στιγμή, με τον Δαρέλα να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Τσιμόπουλο να τον σταματά με δύσκολη επέμβαση.

Ο νεαρός μεσοεπιθετικός ήταν ο κινητήριος μοχλός της δεύτερης ομάδας των «ασπρόμαυρων» στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης, δοκιμάζοντας το πόδι του σε ακόμα δύο περιπτώσεις (13′ και 15′) με την άμυνα να τον προλαβαίνει.

Γενικότερα ο ΠΑΟΚ Β είχε τον πρώτο λόγο, αλλά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα ούτε λίγο αργότερα με κοντινή προβολή του Γκορντεζιάνι (26′) και καλό σουτ του Ουεντραόγκο λίγο έξω από την περιοχή, στο 27′.

Το μοτίβο της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τους «ασπρόμαυρους» να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, αλλά να μην είναι ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια.

Μετά από αρκετή ώρα, στο 42′ ο ΠΑΟΚ Β έφτασε πολύ κοντά στο γκολ. Ο Χατζηστραβός έκανε όμορφη ατομική ενέργεια από τον άξονα, πήρε όλα τα διαθέσιμα μέτρα που βρήκε μπροστά του, με το πλασέ του από τα 20 μέτρα να φεύγει λίγο έξω.

Πριν από την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Πάμπλο Γκαρσία πέρασε τους Μπράνονιτς και Τασιούρα στις θέσεις του Μελετίδη και Κιτσάκη, με την είσοδο κυρίως του Βόσνιου να «ξεκλειδώνει» το παιχνίδι για τους «ασπρόμαυρους».

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν με άγριες διαθέσεις στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, και ουσιαστικά «καθάρισαν» από νωρίς το παιχνίδι. Στο 49′ ο Μπράντονιτς ελίχθηκε από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και σούταρε δυνατά, με τον Τσιμόπουλο να βγάζει δύσκολα. Ο Γκορντεζιάνι μάζεψε το ριμπάουντ και από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Διάβασε  Το μήνυμα της ΠΑΕ για Σαββίδη: «Χρόνια πολλά στον άνθρωπο που μεταμόρφωσε τον ΠΑΟΚ»

Δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, ο ΠΑΟΚ Β έφτασε μια ανάσα και από το 2-0, σε μια παρόμοια φάση. Ο Μπράντονιτς έτρεξε το γήπεδο από τα αριστερά, πέρασε τον τερματοφύλακα Τσιμόπουλο και έσπασε στον Γκορντεζιάνι, με το τελείωμα του να σταματά πάνω στα σώματα, πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Στο 52′ ο Γκορντεζιάνι βρέθηκε ξανά με χώρο στην αντίπαλη περιοχή, με το πλασέ του να φεύγει λίγο έξω.

Μια ατομική ενέργεια του Μπράντονιτς έμελλε να δώσει την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν ξεκάθαρο προβάδισμα δύο τερμάτων στο 55′. Ο 24χρονος εξτρέμ έκανε μια ακόμα επέλαση από τα αριστερά, με τον Τσιμόπουλο να τον ανατρέπει και τον διαιτητή Θεοχάρη να δείχνει την «άσπρη βούλα». Ο Δαρέλας ανέλαβε την εκτέλεση και δεν λάθεψε, για να κάνει το 2-0.

Ο Θεσπρωτός, που έπαιζε τις τελευταίες ελπίδες για την παραμονή του προσπάθησε να αντιδράσει μετά το «καυτό» δεκάλεπτο των «ασπρόμαυρων» και στο 60′ έφτασε μια ανάσα από το γκολ, με τη κεφαλιά του Φακκή να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαλωμένου.

Ο ΠΑΟΚ Β έφτασε μια ανάσα και από το τρίτο γκολ, με τον Τσιμόπουλο να κάνει πολύ δύσκολη επέμβαση για να σταματήσει τον Γκορντεζιάνι σε τετ α τετ στο 67′.

Εκεί που το παιχνίδι έδειχνε να… σβήνει, κα κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα και στο 79′ ο Σανί μείωσε στο 2-1, που αποδείχθηκε και το τελικό σκορ.

Με το σφύριγμα της λήξης μια μίνι ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έφερε την αποβολή του Πανίδη.