Friday, April 19g-point.gr

Ήττα για τον ΠΑΟΚ στο Game 1 των ημιτελικών…Άντεξε για ένα ημίχρονο στο ΣΕΦ

Στο ΣΕΦ «δοκιμάστηκε» ο ΠΑΟΚ mateco αντιμετωπίζοντας τον Ολυμπιακό στο Game 1 της ημιτελικής φάσης των Play off της Basket League.

Το πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις ο Δικέφαλος σήμερα (13/5) στο ΣΕΦ, όντας καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο.

Αυτό δεν ήταν αρκετό, όμως, για να αποσπάσει τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό και τελικά ηττήθηκε με 83-65.

Οι «ασπρόμαυροι» το πάλεψαν για τρία δεκάλεπτα, ωστόσο η ποιότητα των Πειραιωτών έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο φινάλε του αγώνα και πήρε μια εύκολη νίκη στην έδρα του.

Απίστευτος ρυθμός στον αγώνα

Ο Φώτης Τακιανός επέλεξε τους Φράνκε, Ράιλι, Σαλούστρο, Μαργαρίτη και Ρένφρο ως την αρχική πεντάδα του αγώνα.

Απίστευτο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να «πυροβολάνε» από τα 6.75. Ο Δικέφαλος μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι έχοντας 3/3 τρίποντα στην αναμέτρηση, παίρνοντας προβάδισμα από νωρίς στο ματς (5-9). Ο Τζέιλεν Ράιλι ήταν «καυτός» στα πρώτα τρία λεπτά, πετυχαίνοντας δύο σερί τρίποντα.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος της πρώτη περιόδου (14-16), ωστόσο ο Παπανικολάου έδωσε προβάδισμα στους Πειραιώτες στα τελευταία δευτερόλεπτα (17-16). Ο Τζέιλεν Χαντς έδωσε ξανά προβάδισμα στον Δικέφαλο με buzzer beater διαμορφώνοντας το 17-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Καλύτερος ο Δικέφαλος στο δεύτερο δεκάλεπτο

Έτσι όπως τελείωσε η πρώτη περίοδος, έτσι ξεκίνησε και η δεύτερη. Ο Χαντς στη λήξη της επίθεσης του ΠΑΟΚ mateco πέτυχε τρίποντο, βάζοντας ξανά την ομάδα του στο +5 (17-22).

Γρήγορος ήταν ο ρυθμός του αγώνα και στη συνέχεια της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να μειώνει τη διαφορά χάρη στον Πίτερς, που ευστόχησε σε διαδοχικά καλάθια (27-27). Ο Τάιλερ Πόλεϊ ήταν αυτός που έβαλε ξανά τον Δικέφαλο σε ρόλο οδηγού ευστοχώντας για το 27-30 πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο.

Διάβασε  Λουτσέσκου: «Άξιζε την πρόκριση η Μπριζ, δεν ήμασταν στην καλύτερη κατάσταση»

Ο Πίτερς έφερε το ματς στα ίσα, αφού κέρδισε καλάθι φάουλ (35-35), ωστόσο ο Χρήστος Σαλούστρος απάντησε για το 35-37. Η ενσωμάτωση του Τζόρνταν Σάιμπερτ στο παιχνίδι ήταν καθοριστική για τους «ασπρόμαυρους», αφού έβαλε τον ΠΑΟΚ στο +5 (40-45) και πάλι στα τελευταία δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το 42-45, με τον Δικέφαλο να είναι καλύτερος στο πρώτο μέρος!

Οι παίκτες του Τακιανού έκαναν εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας 42% ευστοχία στο δίποντο και 52% στο τρίποντο έναντι 68% και 33% των γηπεδούχων. Οι «ερυθρόλευκοι» υπερείχαν στα ριμπάουντ (18), έχοντας τέσσερα περισσότερα από τον Δικέφαλο.

Λύγισε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο μέρος

Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να ανακάμψουν και να πάρουν τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ. Στα μισά της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός είχε προσπέρασει με τέσσερις πόντους (54-50).

Μόλις ένα τρίποντο είχε ο Δικέφαλος στην τρίτη περίοδο, με τους «ερυθρόλευκους» να κλείνει καλά τους φιλοξενούμενους στο περιφερειακό σουτ.

Οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα επτά πόντων (59-52) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, αναγκάζοντας τον κόουτς Τακιανό να πάρει τάιμ άουτ.

Μόλις επτά πόντους έβαλε ο ΠΑΟΚ mateco στο τρίτο μέρος του αγώνα, δίνοντας την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να προσπεράσει με 63-52.

Δεν μπόρεσε να αντιδράσει

Η διαφορά του Ολυμπιακού αυξήθηκε σημαντικά στην τέταρτη περίοδο. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πέτυχε διαδοχικά τρίποντα, δίνοντας προβάδισμα 21 πόντων στους Πειραιώτες (79-58), τη στιγμή που οι «ασπρόμαυροι» δεν μπορούσαν να αντιδράσουν.

Την πρώτη του εύστοχη βολή είχε ο ΠΑΟΚ τρία λεπτά πριν το φινάλε, μετά από τεχνική ποινή που καταλογίστηκε στον Λούντζη.

Διάβασε  Περισσότεροι από 1.000 οπαδοί της Κλαμπ Μπριζ θα βρεθούν στην Τούμπα για τη ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ

Τελικά, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 83-65 επί του ΠΑΟΚ στο Game 1 της ημιτελικής φάσης των Play off.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Δικέφαλο στις 25/5, όταν θα υποδεχθεί τους Πειραιώτες στο Παλατάκι για το Game 2.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: 83-65

Αρχική πεντάδα ΠΑΟΚ: Φράνκε, Ράιλι, Σαλούστρος, Μαργαρίτης, Ρένφρο