Saturday, April 20g-point.gr

Έβαψε ασπρόμαυρο το ντέρμπι στο Ιβανώφειο ο ΠΑΟΚ!

Ισορροπημένο στα πρώτα του λεπτά το ντέρμπι, με τον Ηρακλή να παίρνει προβάδισμα 11-8 στο 3′ με τρίποντο του Φίλλιου και 19-12 στο 8′ με μία εύστοχη βολή του Γκάρετ και με το ΠΑΟΚ να μένει για σχεδόν πέντε αγωνιστικά λεπτά χωρίς καλάθι. Ωστόσο, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-18, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στον πόντο χάρη σε έξι συνεχόμενους πόντους του Λοβ.

Άστοχες οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να περνάει για πρώτη φορά μπροστά με 19-20 στο 11′. «Χέρι-χέρι» στο σκορ οι δύο αντίπαλοι στη συνέχεια, με τον Γιάνκοβιτς να κάνει το 34-28 υπέρ του ΠΑΟΚ στο 16′. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα επτά πόντων (32-39).

Το δεύτερο μέρος άργησε να ξεκινήσει, με τους διαιτητές της αναμέτρησης να κάνουν λόγο για υπερβολικό κόσμο στις κερκίδες του «Ιβανώφειου» και μη τήρηση των μέτρων κατά του κορωνοϊού, ζητώντας να μειωθεί ο κόσμος που βρίσκεται στο κλειστό. Όταν οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ και οι διαιτητές Πουρσανίδης, Πιτσίλκας και Μαλαμάς επέτρεψαν να συνεχιστεί το ντέρμπι, ο Ηρακλής μπήκε δυνατά και κάνοντας ένα σερί 15-5, πήρε ξανά το προβάδισμα (47-44 στο 24′). Ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε ξανά, περνώντας μπροστά με 59-54, χάρη σε δυο συνεχόμενα τρίποντα του Γκριν.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φορτσάτοι και στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο έβρισκαν συνεχώς λύσεις επιθετικά και πήραν διψήφιο προβάδισμα (58-70) για πρώτη φορά στο 35′ του ντέρμπι, όταν ο Ρίβερς ευστόχησε σε τρίποντο. Στη συνέχεια ο Ηρακλής προσπάθησε να μειώσει και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε με σχετική άνεση την υπέρ του διαφορά, επικρατώντας τελικά με 84-73.

Διάβασε  ΠΑΟΚ-Ανασύνταξη και στροφή σε Ολυμπιακό

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τζόουνς (20π, 7 ριμπάουντ), Λοβ (16π.) και Τολιόπουλος (14π.), ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Γκάρετ (15π, 6 ριμπάουντ), Σκορδίλης (14π) και Χένρι (13π, 5 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 32-39, 54-59, 73-84