Wednesday, May 1g-point.gr

Η κακή εμφάνιση στο Β’ ημίχρονο…έφερε την πρώτη ήττα για τον ΠΑΟΚ

Στο 10ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς συνεργάστηκε με τον Κούρτιτς από τα αριστερά, έκανε την σέντρα αλλά ο Ντόουγκλας ήταν ένα βήμα πίσω και δεν μπόρεσε να εκτελέσει. Αυτή ήταν η πρώτη καλή υποψία φάσης.

Δύο λεπτά μετά ο Παναθηναϊκός πήγε να «χτυπήσει» στην κόντρα. Ο Σπόραρ πέταξε στον Αϊτόρ από τα αριστερά, ο οποίος έκανε ένα διαγώνιο σουτ με τον Κοτάρσκι να βγάζει με τα ακριδάχτυλα σε κόρνερ.

Στο 17ο λεπτό ο ΠΑΟΚ χάνει τεράστια ευκαιρία. Πίεσε ψηλά κέρδισε μπάλα, ο Λύρατζης με το αριστερό έβγαλε γλυκιά σέντρα η οποία πήγε συστημένη στο κεφάλι του Ολιβέιρα αλλά ο Πορτογάλος έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ένα λεπτό μετά ο Δικέφαλος προηγήθηκε με τον Ολιβέιρα. Ο Ζίβκοβιτς έδωσε στον Ντόουγκλας με τον Βραζιλιάνο να παίζει με τη μια στον φορ του ΠΑΟΚ και αυτός τιμώρησε τον Μπρινιόλι για το 1-0 υπό έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 31′ ήρθε η επόμενη τελική του αγώνα. Ο Νάρεϊ ξεμαρκαρίστηκε και πραγματοποίησε ένα σουτ από πολύ μακρινή απόσταση με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει.

Στο 37′ ο Σπόραρε επιχείρησε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Κοτάρσκι έπεσε στην γωνία του και μπλόκαρε.

Στο 45′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ το οποίο εκτέλεσε ο Ντάντας, βρίσκοντας το κεφάλι του Κούρτιτς αλλά ο Σλοβένος έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας.

Στο 51′ ο Αϊτόρ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, τον έχασε ο Βιεϊρίνια, βγήκε τετ α τετ και πέρασε τον Κοτάρσκι για το 1-1.

Στο 54ο ο Ολιβέιρα ξεμαρκαρίστηκε και βρήκε χώρο για το σουτ, το οποίο πραγματοποίησε, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Πορτογάλος πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου λόγω ενοχλήσεων και τη θέση του πήρε ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ.

Διάβασε  Το σχόλιο και η ανάλυση του Ντέμη Νικολαΐδη για το ντέρμπι μεταξύ ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στην Τούμπα

Στο 62′ ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Αουγκούστο. Ο Ζίβκοβιτς κέρδισε τη μπάλα στο πλάι, πάτησε περιοχή και έσπασε τη μπάλα στον Βραζιλιάνο ο οποίος σε πρώτο χρόνο εκτελεί και στέλνει άουτ τη μπάλα.

Στο 70ο λεπτό ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι. Ο Σπόραρ πήγε να διεκδικήσει με το κεφάλι τη μπάλα και τον Κοτάρσκι να κάνει άστοχη έξοδο βρίσκοντας το κεφάλι του Σλοβένου, με τον διαιτητή μετά από onfield χρήση του VAR καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αϊτόρ ο οποίος ευστόχησε και έκανε το 1-2, πανηγυρίζοντας ξανά προκλητικά.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κωνσταντέλιας τσίμπησε τη μπάλα και ανετράπη από τον Μάγκνουσον και ο Βαϊνμπέργκερ έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Μετά από υπόδειξη του VAR και onfield χρήση από τον διαιτητή, πήρε πίσω την απόφασή του. Καθαρό πέναλτι.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τον Παναθηναϊκό να φεύγει νικητής από την Τούμπα χωρίς ουσιαστικά να έχει πολλές ευκαιρίες στον αγώνα.