Friday, April 26g-point.gr

Με τεράστια ψυχικά αποθέματα η Καρδίτσα κέρδισε και παραμένει στην Basket League!

Ένα απίθανο πρώτο ημίχρονο. Με κάθε ομάδα να έχει το δικό της δεκάλεπτο. Ο Ιωνικός, με τους Μπαρτ και Μάγιερς να ξεκινούν στην αρχική πεντάδα, πήρε τον έλεγχο. Προηγήθηκε με 5-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο με σερί 9-0 για να κάνει το 13-16, 13-25. Σε αυτό το διάστημα ο Νίκος Αρσενόπουλος είχε 10 πόντους και ο Στιβ Μπαρτ 9 με μία ασίστ και ένα κλέψιμο. Έμοιαζαν να οδηγούν εκ του ασφαλούς τον Ιωνικό στην παραμονή. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 15 πόντους, με τον Χόκινς να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος.

Σε όλο αυτό το διάστημα, η Καρδίτσα επιχειρούσε να βρει το μομέντουμ που θα της επέτρεπε να μπει ξανά στο ματς. Και το έκανε μετά το δίποντο του Χόκινς για το 22-35. Επτά πόντοι του Πρίτζετ (οι πέντε σερί) και άλλοι οκτώ του Γκάλινατ συνέθεσαν ένα επί μέρους 19-11, με την Καρδίτσα να επιστρέφει και να μειώνει στους 5 πόντους, ενόψει του δεύτερου ημιχρόνου (41-45).

Με την εκκίνηση της 3ης περιόδου η Καρδίτσα είδε τον Γκάλινατ να μπαίνει στο ίδιο κλαμπ (των τριών φάουλ) που ήταν ήδη οι Μάγιερς και Χένρι, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν, με ένα τρίποντο του Γκιουζέλη (10π. σε εκείνο το σημείο) να.. σβήσουν το χάντικαπ και να ισοφαρίσουν σε 48-48. Μέχρι το τέλος της περιόδου, η ένταση περίσσευε, με τις δύο ομάδες να δίνουν έναν τρελό ρυθμό στο ματς. Ο Μπαρτ ήταν αυτός που επιχείρησε να δώσει το χαμένο προβάδισμα στον Ιωνικό, φτάνοντας τους 21 πόντους στο τέλος της 3ης και το σκορ 56-61. Η 4η περίοδος άνηκε στον Ιωνικό. Και στον Στιβ Μπαρτ. Ο Ιωνικός βρέθηκε στο +9 (59-68) και λίγο αργότερα στο +12 (61-73) με τον Μπαρτ να φτάνει στους 29!

Διάβασε  Ο Λίνο δήλωσε ότι θα είναι παρών στην Τούμπα στο παιχνίδι με την ΑΕΚ

Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να θέλουν περισσότερο την παραμονή. Δεν ήταν μόνο ο Μπαρτ, αλλά και ο Λενέλ Χένρι που έπαιζε με ένα γόνατο, κούτσαινε φανερά, αλλά δεν εγκατέλειπε. Ένα δικό του λέι απ, στον αιφνιδιασμό, έφερε ξανά τη διαφορά στους 10 (67-77). Η Καρδίτσα μείωσε μέχρι τους 8 (71-79) με τον Πρίτζετ να κάνει ένα μεγάλο ματς (15π.), όμως το πείσμα του Μπαρτ έφερε ένα ανέλπιστο επιθετικό ριμπάουντ και οδήγησε στις βολές τον Χόκινς (2.25 πριν το φινάλε).

Και όμως, η Καρδίτσα δεν είπε την τελευταία της λέξη. Για την ακρίβεια, ο Γκάλινατ εξέφρασε τη δική του αντίθεση: Τρίποντο και κερδισμένο φάουλ για το 75-80.

Ο Πρίτζετ έκανε λάθος στα 1:25 (πάτησε γραμμή), ο Μπαρτ έκανε λάθος στην επίθεση του Ιωνικού και ο Γκάλινατ συνέχισε τη δική του ραψωδία: Νέα καλάθι (δίποντο) και φάουλ, που έκανε το σκορ 78-80! Ο Λέισι πήγε στις βολές (78-82), ενώ το ματς έμπαινε στο τελευταίο λεπτό. Ο Γκάλινατ ανέλαβε και αυτή την επίθεση. Αυτή τη φορά κέρδισε μόνο τις βολές. Πριν από αυτό το ζευγάρι είχε 11/12. Μετά μετρούσε 13/14 (80-82). Ο Αγγελόπουλος κέρδισε φάουλ απ’ τον Έβανς, ενώ η Καρδίτσα επιχείρησε να πιέσει σε όλο το γήπεδο.

Μία βολή βρήκε στόχο για το 80-83 και ο Γκάλινατ (31π. σε εκείνο το σημείο) έφερε την ισοπαλία με τρίποντο στα 41 δεύτερα (83-83). Ο Μπαρτ ανέλαβε την επίθεση του Ιωνικού, αλλά η άμυνα της Καρδίτσας όχι μόνο τον σταμάτησε, αλλά έκλεψε την μπάλα. Αιφνιδιασμός για τον Πρίτζετ και κερδισμένο φάουλ για βολές (13.2 δεύτερα πριν το τέλος). Ο παίκτης της Καρδίτσας ευστόχησε και στις δύο για το προσπέρασμα, 85-83. Ο Μπαρτ αστόχησε στο λέι απ που θα έφερνε την παράταση και όλα τελείωσαν.

Διάβασε  Στο PAOK Sports Arena θα δώσει ο ΠΑΟΚ mateco την τελευταία και πιο σημαντική μάχη για την συμμετοχή του στα πλέι οφ της Stoiximan Basket League

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 41-46, 56-61, 85-83

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Έβανς 13 (9 ριμπάουντ) , Αγραβάνης 2 (5 ριμπάουντ) , Γκιουζέλης 10 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Γουέστ 3 (1/5 τρίποντα), Γκάλινατ 31 (6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 13/14 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Πρίτζετ 17 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη) , Αθηναίου 2 , Χάντερ 5 (1) , Γκάμπροβσεκ 2 (2 κλεψίματα), Σαρικόπουλος

Ιωνικός (Κωστής): Σίμονς 3 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Λενέλ 10 (6 ριμπάουντ) , Αρσενόπουλος 11 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Λέισι 4 , Μπέμπης, Χόκινς 13 (1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ) , Αγγελόπουλος 4, Μάιερς 9 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Μπαρτ 29 (5/12 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη)