Saturday, April 20g-point.gr

Με τον Φράνκε να είναι… καυτός, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 87-79 της Καρδίτσας

Η Καρδίτσα μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 14-9, ενώ έφτασε ακόμη και στο 11-19, λίγο αργότερα. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με ένα 10-0, έκαναν το 21-19, το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στη αρχές της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το προβάδισμά του, με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +14 (47-33), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 47-35 υπέρ των «ασπρόμαυρων».

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι αύξησαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά τους, με αυτή να φτάνει ακόμη και στο +17 (58-41). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με 70-57.

Στην τελευταία περίοδο, η Καρδίτσα με συνεχόμενους πόντους και με εξαιρετική παρουσία σε άμυνα και επίθεση μείωσε στους έξι (79-73). Ωστόσο, ο «δικέφαλος του Βορρά» διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά του και πήρε εν τέλει τη νίκη με 87-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-35, 70-57, 87-79

Διάβασε  Το σύνθημα στους φιλάθλους του ενόψει της μεγάλης ρεβάνς με την Μπριζ έδωσε ο ΠΑΟΚ