Tuesday, April 23g-point.gr

Ντέρμπι κι αγωνία στα τελευταία λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί του Προμηθέα 78-75 κάνοντας το 1-0 στη σειρά

Ο «δικέφαλος του βορρά» μπήκε με το πόδι στο… γκάζι στην τέταρτη περίοδο και παρά το μεγάλο comeback του Προμηθέα, νίκησε 78-75, για το 1-0 στη σειρά των playoffs της Basket League.

Πολύ εντυπωσιακό ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε με σερί 13-0, ανατρέποντας το -3 και πηγαίνοντας στο +10 (71-61), στο 37’. Στη συνέχεια, οι Πατρινοί απάντησαν με μεγάλα τρίποντα έφεραν το ματς στον πόντο (76-75), στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ωστόσο, ένα μοιραίο λάθος του Τόμασον και δύο βολές του Φράνκε στα 6,8’’ πριν τη λήξη, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Τρομερή εμφάνιση από τον ΠΑΟΚ έκανε ο Σαλούστρος με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ, με τον Φράνκε να προσθέτει άλλους 18π.

Από τον Προμηθέα, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Κόντιτ και Τόμασον με 14π. και 13π. αντίστοιχα.

Το ματς άρχισε και κυλούσε με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει διψήφιες διαφορές και τους Πατρινούς να κάνουν ξεσπάσματα επιστρέφοντας στο ματς. Έτσι κύλησε μέχρι τέλους, καθώς στο 37’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά 71-61 και μέσα σε 2,5 λεπτά ο Προμηθέας είχε μειώσει στον πόντο (76-75). Δύο βολές του Φράνκε διαμόρφωσαν το τελικό 78-75,

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φράνκε 18 (2), Ράιλι 5, Τσιακμάς 7 (1), Χαντς 3, Μαργαρίτης 5, Πόλεϊ 4, Σάιμπερτ 1, Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης 3 (1), Σαλούστρος 18 (2), Ρένφρο 10

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κάουαν 12 (2), Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Μουράτος 2 , Χογκ 4 , Κουλμπόκα 10 (1), Κόντιτ 14 , Τσαϊρέλης 4, Γκίκας 8 (2) , Τόμασον 13 (3)