![](http://g-point.gr/wp-content/uploads/2023/04/a211dd7bd6e2a242d72116c925d13a0d_L.jpg)
Ο Αντρέι Στογιάκοβιτς στο Nike Hoops Summit στο Πόρτλαντ εκπροσώπησε την Ελλάδα, κάτι που μπορεί να σημαίνει την επιλογή του να αγωνιστεί με την Εθνική μας ομάδα.
Ο γιος του Πέτζα στο παιχνίδι που έγινε στην Αμερική και πήραν μέρος τα μεγαλύτερα ταλέντα παγκοσμίως κάτω των 19 ετών, αγωνίστηκε με την ομάδα των ξένων και εκπροσώπησε την Ελλάδα.
Η αναμέτρηση έγινε ανάμεσα στους Αμερικανούς και τους ξένους, με τον Αντρέι Στογιάκοβιτς να αγωνίζεται στους δεύτερους και να φοράει φανέλα με την ελληνική σημαία.
Ο γιος του Πέτζα πέτυχε 12 πόντους και είχε 4 ριμπάουντ, στην ήττα των ξένων από τους Αμερικανούς με 90-84, με το σημαντικό όμως να είναι πως όπως όλα δείχνουν ο Αντρέι Στογιάκοβιτς επέλεξε να αγωνιστεί με την Εθνικής μας ομάδα.
Υπενθυμίζουμε πως πριν από λίγες μέρες ο νεαρός άσος είχε αφήσει ανοικτό το ενδεχόμενο να επιλέξει την Ελλάδα, τονίζοντας πως ακόμα δεν είχε αποφασίσει ανάμεσα στη Γαλανόλευκη και τη Σερβία.
![](http://g-point.gr/wp-content/uploads/2023/08/1517458248782-150x150.jpg)