Friday, April 26g-point.gr

O Λέο Ζαμπά θα είναι μία… νέα μεταγραφή για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ στερήθηκε σε μεγάλο βαθμό τον Λέο Ζαμπά την περασμένη σεζόν. Ο 22χρονος Βραζιλιάνος ήταν κομβικός παίκτης τη χρονιά του νταμπλ, αλλά την περίοδο που πέρασε αρχικά δεν ξεκίνησε καλά και στη συνέχεια τραυματίστηκε σοβαρά σε ένα φιλικό με τη Δόξα Δράμας στα μέσα Νοεμβρίου.

Έκανε επέμβαση, συνέχισε την αποθεραπεία του, αλλά μόλις άρχισε να αναρρώνει τον χτύπησε η λοίμωξη. Είχε αφόρητους πόνους στο γόνατο κι όπως δήλωσε ο ίδιος στη Βραζιλία πριν μερικούς μήνες, εντοπίστηκε ένα βακτήριο και κινδύνευσε σοβαρά. Είχε υψηλό πυρετό, αλλά αντιμετωπίστηκε έγκαιρα το πρόβλημα και πλέον έχει γυρίσει. Ο Ζαμπά είναι από τα μεγαλύτερα περιουσιακά στοιχεία του ΠΑΟΚ.

Την περασμένη σεζόν έπαιξε μόλις σε έξι αγώνες πρωταθλήματος. Τελευταία φορά αγωνίστηκε 16 λεπτά στην εντός έδρας νίκη επί της Λαμίας με 3-0. Έκτοτε, τον χτύπησε η ατυχία. Κανένα από τα έξι παιχνίδια δεν ήταν 90λεπτο. Ο περισσότερος χρόνος που έπαιξε στο πρωτάθλημα ήταν 60 λεπτά . Την 1η Σεπτεμβρίου 2019 στην εντός έδρας νίκη 2-1 επί του Πανιωνίου. Έναν χρόνο πριν.

Ο Ζαμπά το καλοκαίρι που πέρασε συμμετείχε στην προετοιμασία, έπαιξε στα φιλικά με Ατρόμητο, Βόλο και μπήκε αλλαγή στο 84’ στον αγώνα με τη Μπεσίκτας. Η επιστροφή του έχει δρομολογηθεί και φάνηκε και στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό στην Καλλιθέα. Ο Ζαμπά έπαιξε 88 λεπτά και αντικαταστάθηκε από τον Γιαξή. Σχεδόν έβγαλε όλο το ματς δηλαδή. Πότε ήταν τελευταία φορά που αγωνίστηκε σε ολόκληρο τον αγώνα; Στις 22/8/19 στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Ανέβηκε τον δικό του Γολγοθά, αλλά επέστρεψε και τώρα διψάει όσο ποτέ άλλοτε να παίξει και να βοηθήσει τον ΠΑΟΚ. Το ίδιο περιμένει και ο Άμπελ Φερέιρα. Τον πιστεύει πολύ και θεωρεί ότι μπορεί να υπηρετήσει τον ρόλο του περιφερειακού επιθετικού σ’ αυτό το 3-4-2-1. Ή να βοηθήσει και σε άλλους σχηματισμούς. Ο ΠΑΟΚ ασφαλώς μόνο κέρδη μπορεί να έχει από τον Ζαμπά. Με δεδομένη τη συμμετοχή σε ομίλους φέτος, αφού είναι εξασφαλισμένο το Γιουρόπα Λιγκ, θα μπορεί να ανεβάσει ο νεαρός παίκτης την αξία του και να φέρει εκατομμύρια στο ταμείο.

Διάβασε  ΠΑΟΚ: Όλα για όλα στο ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής κόντρα στην ΑΕΚ

Το μήνυμα

Ο Ζαμπά έπειτα από τον χρόνο που πήρε στο φιλικό με τον Παναθηναϊκό, έστειλε το δικό του μήνυμα: «Ήταν μια καλή αίσθηση. Είμαι χαρούμενος που έπαιξα ξανά για 90 λεπτά. Τώρα επιστρέφουμε στη βάση, για να δουλέψουμε για τους στόχους μας».