Friday, April 26g-point.gr

Όρθιος στο ΟΑΚΑ…και με δέκα παίκτες-Δεν χάνει πουθενά ο ΠΑΟΚ! (VIDEO)

Το ντέρμπι «Δικεφάλων» έληξε 1-1 (74΄ Πόνσε – 10΄ Μαουρίσιο), αλλά ο βαθμός ήταν «χρυσός» για τους Θεσσαλονικείς, καθώς έπαιξαν με παίκτη λιγότερο από το 32ο λεπτό λόγω της αποβολής του Ζαμπά (δύο κίτρινες).

Η διαφορά του πρωτοπόρου από τον Ολυμπιακό μειώθηκε στους 6 βαθμούς, ενώ την επόμενη (20ή) αγωνιστική ο ΠΑΟΚ περιμένει τους «ερυθρόλευκους» στην Τούμπα για το ντέρμπι τίτλου.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έδειξε χαρακτήρα στο ΟΑΚΑ και παρότι έπαιξε για μία ώρα με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ζαμπά, έμεινε όρθια κόντρα στην ΑΕΚ (1-1) και πήρε σπουδαίο βαθμό, παραμένοντας αήττητη στο πρωτάθλημα.

Ο Μαουρίτσιο από ασίστ του Βαρέλα άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, ωστόσο ο Ζαμπά άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές στο 32’, σε μια αυστηρή απόφαση του διαιτητή! Λίγο νωρίτερα (21’), βέβαια, ο Δανός ρέφερι δεν είχε δει το χέρι του Σάκχοφ μέσα στην περιοχή, όπου και θα έπρεπε να δοθεί πέναλτι, με τον παίκτη του ΠΑΟΚ να έχει δεχτεί ήδη από νωρίτερα μία κίτρινη κάρτα!

Ο Πόνσε με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα… φαρμάκι του Λιβάγια έφερε το ματς στα ίσα στο 74ο λεπτό, με την ΑΕΚ να πιέζει στη συνέχεια και να ψάχνει το γκολ της ανατροπής αλλά να μην φτιάχνει κάποια ουσιαστική ευκαιρία μπροστά στην εστία του Πασχαλάκη.