Wednesday, April 24g-point.gr

ΠΑΟΚ:Αποτυχημένος και χωρίς τίτλο…Νταμπλούχος η ΑΕΚ που κέρδισε με 10 παίκτες από το 6′, με 2-0

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προδιαγραφές για τον ΠΑΟΚ, καθώς στο 6′  ο ΠΑΟΚ βγήκε στην κόντρα μετά από κόρνερ της ΑΕΚ, με τον Ρότα να τραβάει εσκεμμένα τον Τάισον, όντας τελευταίος παίκτης, και βλέπει την κόκκινη κάρτα!

Στο 11ο λεπτό χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ωραία συνεργασία των Μπράντον και Τάισον, με τον Βραζιλιάνο να γυρίζει την μπάλα στα όρια της περιοχής και τον Σβαμπ να σουτάρει, για να στείλει την μπάλα μόλις άουτ! Δύο λεπτά αργότερα, νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Κωνσταντέλια να βρίσκει τον Σάστρε και τον Ισπανό να σουτάρει δυνατά, για να του πει “όχι” ο Στάνκοβιτς!

Στο 19′ σέντρα του Σάστρε στην περιοχή, κεφαλιά του Μπράντον άουτ, στο 20′ το δυνατό σουτ του Ζίφκοβιτς πέρασε για λίγο άουτ! Στο 26′ ο Μουκουντί σκόραρε μετά την εκτέλεση του φάουλ από τον Ελίασον. Στο 30ο λεπτό, χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει! Ο Κωνσταντέλιας γύρσε από τα αριστερά και ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά, για να “απαντήσει” με διπλή προσπάθεια ο Στάνκοβιτς.

Στο 39′ το ρεσιτάλ των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε! Ο Κωνσταντέλιας σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα άουτ πάνω από την εστία! Τρία λεπτά αργότερα, δοκάρι με τον  Σάστρε να σουτάρει δυνατά μέσα από την περιοχή και η μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Το σφύριγμα της λήξης από τον Γερμανό βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 1-0, σκοράροντας σε μια από τις ελάχιστες επισκέψεις της στην περιοχή μας, με τους παίκτες μας να σπαταλούν πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για να βρουν δίχτυα.

Στην επανάληψη η εικόνα της ομάδας δεν ήταν καλή, ο ΠΑΟΚ ήταν μπλοκαρισμένος στη διπλή άμυνα της ΑΕΚ και ουσιαστικά απείλησε στο 77ο λεπτό όταν το σουτ του Ντόουγκλας από καλή θέση πέρασε άουτ! Οι αλλαγές του Λουτσέσκου, όλες μετά το 60′,  δε βοήθησαν (άργησε να βάλει δεύτερο φορ) και έτσι μοιραία ήρθε η ήττα με 2-0, καθώς στις καθυστερήσεις ο Φερνάντες αφού απέφυγε τον Ίνγκασον σημείωσε το τελικό 2-0…

Διάβασε  Ο ΠΑΟΚ έχασε στο Καραϊσκάκη, αλλά παραμένει ζωντανός στη μάχη για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Ρότα, Σιμάνσκι (61′ Γιόνσον), Πινέδα (61′ Σιντιμπέ), Γκατσίνοβιτς (86′ Φερνάντες), Ελίασον (82′ Μάνταλος), Γκαρσία (61′ Άμραμπατ), Τσούμπερ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (62′ Μπίσεσβαρ), Ίνγκασον, Κουλιεράκης (86′ Κεντζιόρα), Ράφα Σοάρες (62′ Βιεϊρίνια), Σβαμπ (78′ Ελ Καντουρί), Ντόουγκλας, Αν. Ζίβκοβιτς, Τάισον, Κωνσταντέλιας (86′ Τζίμας), Μπράντον.