Wednesday, April 24g-point.gr

ΠΑΟΚ: Επικράτησε 1-0 του Βόλου…και έμεινε ζωντανός για τον τίτλο

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και “πίεσε” από την αρχή για ένα γκολ. Ο Νάρεϊ δεν μπόρεσε όμως να σπρώξει την μπάλα σε κενή εστία, με προβολή στο 6′, ενώ στο 15′, ο Ζίβκοβιτς αστόχησε μετά από ωραία κομπίνα σε φάουλ.

Δύο ακόμη μεγαλύτερες ευκαιρίες έχασε ο Κωντσαντέλιας μέσα σε δύο λεπτά στη συνέχεια, καθώς είχε άσχημα τελειώματα σε αμφότερες τις φάσεις, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε τελικά να βρει το γκολ.

Στο 31ο λεπτό του αγώνα, ο Αουγκούστο έκανε εκπληκτική κάθετη πάσα στον Νάρεϊ και αυτός γύρισε ωραία στον Τόμας, που πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0.

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να ρίχνει το ρυθμό στο δεύτερο μέρος και να κρατάει μακριά από την εστία του το Βόλο, ο οποίος “απείλησε” μόνο με ένα φάουλ του Ντέλετιτς στο 59ο λεπτό του αγώνα.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν από την πλευρά τους νέα χαμένη ευκαιρία με τον Κωνσταντέλια στο 65′ και δύο καλές στιγμές με Νάρεϊ και Αουγκούστο, οι οποίοι κόπηκαν την τελευταία στιγμή. Το σκορ δεν άλλαξε έτσι μέχρι τέλους και ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 1-0 στην έδρα του Βόλου.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Βόλος (Κ. Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα, Σι, Τσοκάνης (90’ Καρτάλης), Ντέλετιτς, Πιρές (87’ Κάτσε), Τσιρίνος (81’ Τάχατος), Οζέγκοβιτς

Στον πάγκο: Κότνικ, Ασλανίδης, Μεταξάς, Τσελεμπάκης, Τριανταφύλλου

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κάργας, Κουλιεράκης, Ρ. Σοάρες, Σβαμπ (75’ Ντάντας), Ντάγκλας, Νάρεϊ (75’ Ελ Καντουρί), Κωνσταντέλιας (66’ Τάισον), Α. Ζίβκοβιτς, Μπράντον (66’ Ολιβέιρα)

Στον πάγκο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Μπίσεσβαρ, Ρικάρντο

Διάβασε  Αιχμές στον Ραζβάν Λουτσέσκου για την… κοιλία που κάνει ο ΠΑΟΚ έριξε ο Νίκος Αλαβάντας

Διαιτητής: Μαλούτας
Βοηθοί: Κούλα, Χριστοδούλου
4ος: Πολυχρόνης
VAR: Τζοβάρας