Friday, April 26g-point.gr

ΠΑΟΚ: Ισοπέδωσε τον Παναθηναϊκό στη Θεσσαλονίκη!

Μπορεί μέχρι στιγμής ο Παναθηναϊκός να μην είχε χάσει ούτε σετ στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια της φετινής Volley League, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με μια φοβερή εμφάνιση και δύναμη από το σερβίς, πήρε σπουδαία νίκη με 3-0 σετ μέσα στο «Παλατάκι»!

Οι Θεσσαλονικείς αφήνουν πίσω τους έτσι την ήττα της περασμένης εβδομάδας από τον Ολυμπιακό στου Ρέντη, ενώ φυσικά για τον Παναθηναϊκό που εμφάνισε αδυναμίες, η απουσία του Θανάση Πρωτοψάλτη που δεν έμεινε εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού, του κόστισε.

Έτσι μετά το σημερινό παιχνίδι για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο ΠΑΟΚ έφτασε 10 τους βαθμούς, ο Παναθηναϊκός τους 12 και έτσι ο Ολυμπιακός έχει την ευκαιρία αύριο αν ξεπεράσει το εμπόδιο του Μίλωνα, να περάσει μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ (2-7), όμως οι «ασπρόμαυροι» το… μάζεψαν γρήγορα (13-13, 17-17) με όπλο το μπλόκ τους. Οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (23-22), με τον Ντεν Ντρις να κάνει λάθος στο σερβίς, τον Πετρέα να τον μπλοκάρει στη συνέχεια και τον «δικέφαλο του βορρά» να κάνει το 1-0 (25-23).

Το δεύτερο σετ ήταν ξανά ντέρμπι, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει και πάλι λύσεις από το μπλοκ του, την στιγμή που ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε πρόβλημα με την μεταφορά της μπάλας από την υποδοχή στην επίθεση. Μια λάθος επίθεση του Ανδρεόπουλου ήταν αυτή που έκανε το 2-0 για τους Θεσσαλονικείς (25-23).

Μετά το αρχικό 4-4 στο τρίτο σετ, Κουμεντάκης και Μπράουν έστειλαν τη διαφορά στο +3 για τους γηπεδούχους (11-8, 14-11). Μπορεί προσωρινά ο Παναθηναϊκός να μείωσε με τον Ρανγκέλ (15-14), όμως ο ΠΑΟΚ πήρε τεράστιο προβάδισμα νίκης (19-14). Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να κλείσουν την ψαλίδα και το κακό σερβίς του Ανδρεόπουλου έδωσε το θετικό αποτέλεσμα στην ομάδα του Καλμαζίδη.

Διάβασε  ΠΑΟΚ: «Η Τούμπα θα κρίνει τον πρωταθλητή, χωρίς περιθώριο λάθους με Λαμία»

Τα σετ 3-0 (25-23, 25-23, 25-20)